Невероятно, но факт! Ако младите българи гледат да отпрашат към Англия, Белгия и други европейски страни, то врабчетата бягат масово от там и идват при нас. И докато България е на второ място в Европа (след Испания) по птиче разнообразие, то в споменатите страни обикновеното полско врабче го вписаха в Червената книга на изчезващите видове.
Има ли обикновени и необикновени птици и защо се прави мониторинг на птиците у нас? Отговор на този въпрос дава Йордан Христов, който споделя теренните си наблюдения върху славеи, косове, гугутки, полската чучулига, обикновената чинка, голямото черногушо и черноглаво коприварче.
Волен Аркумарев пък се е съсредоточил върху египетския лешояд и царския орел, докато Елица Иванова не скрива пристрастието си към врабчетата и разкрива как шумовото замърсяване в големите градове ги унищожава.
А пък д-р Петър Янков обяснява защо розовото фламинго у нас не е розово, но въпреки това скоро щяло да се превърне в един от символите на Бургас.
За всичко това можете да чуете от гостите на "И рибар съм и ловец съм" – орнитолози и видни деятели на Българското дружество за защита на птиците.
Снимки – личен архив
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg