За 15 пореден път карикатуристи, сатирици и хумористи се събраха в град Кубрат на Националния конкурс за хумор и сатира, организиран от клуб на хумористите "Жарава" и Община Кубрат със съдействието на екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев", за да покажат накъде върви българският хумор.
Разбира се, това не е пълна картина, в наши дни хуморът има много лица, някои от които не много за гледане, но тук получихме възможност да видим онова, което ни интересува и в екип "Хумор и сатира", и в клуб "Жарава" – хуморът като литература, като богатство от жанрове, подходи, гледни точки.
Точно такива текстове – продължаващи добрите нашенски традиции, но и обърнали поглед към съвремието, пристигнаха и тази година. Доста от имената на авторите са познати, но има и немалко нови, а географията им радващо излиза извън границите на България към Турция, Сърбия, Беларус.
Трудно бе да се изберат най-достойните за награди сред заявките на 112 автори. В крайна сметка имената им са:
За стихотворение или кратък хумористичен разказ:
1 Валентин Димитров, Варна – за миниатюри
2 Ивайло Терзийски, Лондон – за стихотворението "Автограф"
3 Петър Кърджилов, Стара Загора – за разказа "Къс разказ"
Поощрение – Маргарита Илиева, Русе – за разказа "Нефритената ваза"
Награда „Дулинко Дулев“ на в. „Екип 7“ – Драгомир Богомилов, Исперих – за разказа „Хроника на Дромихет“
За кратки сатирични форми:
1 Александър Чотрич, Сърбия – афоризми
2 Петър Краевски, Пловдив – епиграми
3 Христо Недялков, София – епиграми
Поощрение – Турхан Расиев, Варна – епиграми
Бяха дадени и две специални награди:
Награда на конфедерацията на българските писатели – Здравка Христова, Русе – стихотворение "Лика-прилика"
Награда на Екип „Хумор и сатира“ на БНР – Але Горска, София – за разказа "Ана и новите съседи"
За карикатури:
1 Алла и Чавдар Георгиеви
2 Марио Иванов
3 Никола Георгиев – Кайо
Поощрение – Стоян Черников
Награда „Велко Велков“ – Стоян Дечев
Награда на СБХ , Секция „Карикатура“ – Валентин Георгиев
Наградите бяха връчени на спектакъл "Голямата къща на смешните хора" в салона на Народно читалище ”Св. Св. Кирил и Методий - 1891” в Кубрат, подготвен от екип "Хумор и сатира". В него участваха актьорите от Русенския драматичен театър "Сава Огнянов" Ивайло Спасимиров, Любомир Кънев и Йовко Кънев. От София пристигна бардът Асен Масларски, а музикална компания на сцената му направиха младите певци от Кубрат Александра Овчарова (16 години), Анита Димитрова (17 години), Даная Драганова (14 години) и Алекс Евгениев (9 години).
И тази година конкурсът в Кубрат с усмивка доказва, че хуморът не е шега работа!
Снимките са на Радослав Стойков.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg