Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За човешките технологии в дигиталния свят

| обновено на 23.05.22 в 12:02

Не сме свикнали да свързваме технологиите със сферата на човешките взаимоотношения, но това не значи, че такива не съществуват.„Това са всички форми на взаимодействие между хората с цел да се създаде човешки продукт“ – формулира накратко Светлана Нанчева, една от създателите и водещите фигури в сдружение "Професионален форум за образованието“. "Самото образование е вид човешка технология – продължава тя – вариантът, който ние продължаваме да използваме и той доминира в нашето всекидневие, е класно-урочната система. Тя според мен вече не е адекватна изобщо.“

"Технологията ни освобождава от необходимостта непрекъснато „да преоткриваме топлата вода“. Във всяка цивилизация съществуват човешки технологии, ритуалите са също някакъв вид човешки технологии, те просто помагат да се организира човешката дейност и в това няма нищо лошо. Лошо става, когато този технологичен цикъл, така да го наречем, започва да изключва творческия елемент, защото тогава наистина се губи и вдъхновението, и свободата и нещата се свеждат до едно формално изпълнение – нещо, което виждаме непрекъснато в живота.“

Класно-урочната система, която продължава да е водеща в средното образование, е създадена преди няколко века, и е ярък пример за драстичното изоставане на човешките технологии от „техническите“. Далеч преди опитите на днешните педагози да осъвременят организацията на човешките взаимодействия в образованието, техни предшественици като забележителния Януш Корчак настояват за правото на децата на уважение и правото на грешка. Нашата образователна система продължава да „наказва“ грешките, вместо да ги приема като трупане на опит.

„Ако ние оценяваме всяка грешка, ние наказваме всяка инициатива на търсене и на пробване. Един изобретател прави стотици грешки, за да стигне до своето откритие“ – продължава Юрий Анджекарски, другата водеща фигура в сдружението. Той добавя и едно ново право, което според него съответства на съвременното развитие на технологиите – правото на всички, включително и на децата, на непрекъснат информационен и комуникационен достъп. Парадоксално, но училището като че ли се опитва да ограничи използването на огромните възможности на дигиталните устройства и средства за комуникация. Какъв отговор на опасенията ни от все по-голямото присъствие на дигиталните технологии в живота на децата ни, включително и в училище, дават двамата педагози, чуйте в записа. Разговорът в рубриката „Всичко за образованието“ е по повод среща-семинар, проведена по проекта „Човешките технологии в дигиталния свят“ на сдружение „Професионален форум за образованието“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15