Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Стойнев: Картината за бежанците е изкривена

Веселин Стойнев
Снимка: www.bnt.bg

На 4 юни (събота) 2022 граждански форум от български общественици и интелектуалци учредяват награда за "Гражданска доблест и човешка доброта в помощ на украинския народ“. Защо има нужда от такава награда, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“  Веселин Стойнев, заместник-главен редактор в списание Bglobal и член на организационния комитет.

Защо има нужда от такава награда

"Най-вече, за да направи видима онази част гражданска съпричастност, доброта, труд, която остава невидима, тъкмо защото е безкористна. Стотици хиляди българи помагат на бежанците от Украйна кой с каквото има възможност – жилища, дрехи, наемане на работа, пари... Ние виждаме само проблемите – как държавата не може да се справи с едно или друго, виждаме и как към тези хора се появява завист и т.н. Някак изкривена е картината, че има едни хора по морето, които сега ще бъдат преместени на планина. Когато човешкото и гражданското пречупят националните ограничения, картината за тях ще е много по-ясна. Трябва да обясним и покажем всички това на българските скептици. Въпреки че не мисля, че българските граждани са дебелокожи, безчувствени същества, дори и да симпатизират на Русия, те биха помогнали на хора в беда. Искаме да покажем, че има смисъл да помагаме на украинските бежанци, че не сме лоши като нация и като покажем на съседите си, които мрънкат под носа си и стоят заключени в своята крепост у дома, на ракийка и салатка – нека поканят на тази ракийка и салатка и украинците. Възпитанието и образоването вървят през личен пример – когато видиш, че съседът ти го прави, ще си помислиш, че и ти трябва да го направиш.“

Личният пример на политиците

"Примерите на политиците в НС от последните дни, да кажем агресията на лидера на "Възраждане“, са лоши, защото тази случка захлупи важните теми, които трябва да се разискват в парламента. Например, когато стана скандалът между Костадин Костадинов и депутата от "Продължаваме промяната“, в този момент течеше изслушване за скандалното изказване на  вицепремиера Калина Константинова за бежанците. Този глупав скандал с тези реплики и заплахи е типичен пример как отделни депутати, а в случая и целият български парламент, се оказа недостоен, защото предпочете да се занимава за пореден път със себе си, а не с важните за държавата въпроси. Проблемът на българския парламент е, че все повече се занимава със себе си, проблем е и нивото на възпитание на депутатите и също – политическото лидерство е на много ниско ниво. Езикът на повечето депутатите е абсолютно уличен и това става все по-видимо с всеки следващ парламент. В НС вече попадат все по-сиви, невъзпитани и откровено прости хора.

Още по-голям проблем е, че медиите дават преднина на тази простащина и тя захлупва важните неща в дневния им ред. Простащината става основна новина за тях и се получава едно всеобщо забавление кой на кого дръпнал вратовръзката, вместо да се говори за важните неща. Когато медиите постъпват така, сериозните въпроси минават на заден план.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05