"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата 30 май до 5 юни. Това са някои от акцентите в предаването от пети юни:
Международният фестивал за късометражно кино "In the Palace" беше открит на 31 май в Перник в Двореца на културата за 19-и път. Изключително богатата програма на фестивала включва 270 филма от над 95 държави, но и научна конференция, образователни модули, питчинг сесия, концерти в края на всяка вечер до 7 юни, а точно преди откриването си “In the Palace” гостува със собствен щанд на фестивала в Кан, където бе част от организирания от Френската асоциация за международно кино Short Film Corner.
На 30 май ръководството на Младежки театър "Николай Бинев“ излезе на протест заради искането на Комисията за енергийно и водно регулиране да придобие част от сградата на театъра, предвидена за нова сцена за куклен театър.
Преглед на артистичните средища в Бургас от 50-те до 80-те години на XX век е във фокуса на новата книга от поредицата "Бохемските кафената на соца". Журналистката Мариана Първанова съставя пътеводител на любимите места за събиране на интелектуалците и разказва кои са били те – онези личности, които раждат "бургаското чудо", откроило града като една от културните столици в страната. Авторката търси отговор на въпроса – на какво се дължи онзи творчески подем, заради който започват да наричат Бургас "Град на поетите, художниците, актьорите и музикантите".
"Пуша Петров и Иван Мудов. Две лица" е името на откритата на 26 май в галерия "Структура“ съвместна изложба. Тя е покана към публиката да се разходи в пространството, за да открие историята на един обект – двустранна врата, видяна през два различни "обектива“. Всяка част на вратата е реставрирана поотделно от художниците и след това двете са изложени една до друга, за да дадат представа за подхода на авторите. В "Две лица“ всяка страна на вратата има и свой собствен разказ, написан от двама писатели – румънският писател Андрей Чераску, автор на научна фантастика и българският поет Стефан Иванов.
И тази година в края на театралния сезон платформата "Световен театър в София” дава на зрителите възможност да се срещнат със забележителни световни спектакли, играни на международните сцени и фестивали. 16-ото издание на "Световен театър в София” започва на 7 юни и продължава до 20.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 5 юни.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg