Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Пешева изследва "Три аспекта на емоции" в последния си албум

Снимка: vanyapesheva.com

В последния компактдиск на Ваня Пешева със заглавие "Три аспекта на емоции" пианистката изследва звуковите и стилистичните сфери на импресионизма, експресионизма и постмодернизма чрез произведения съответно от Равел, Скрябин и Албена Петрович-Врачанска. Слушателите ще могат да се запознаят с него в предаването "Музик мания" на 8 юни от 14 часа.

Ето какво пише музикалният критик Петер Зомерегер за албума: "Брилянтната техника на Пешева ѝ позволява да се справи дори с най-технически трудните композитори като Равел и Скрябин. Съпоставката на тези двама автори от началото на XX век със съвременната композиторка Албена Петрович, която ги счита за свое вдъхновение, представлява привлекателната концепция на този компактдиск. Всъщност тънките различия в музикалния език на тримата представени композитори спомагат да се прояви пианистичното красноречие на Пешева, нейното сигурно, мощно докосване и финото й усещане за различните нюанси в музиката. Наистина може да се говори за три различни емоционални аспекта. Импресионистичният Равел контрастира с по-експресионистичния Скрябин, докато Албена Петрович, която е родена десетилетия по-късно, има отчетлив личен стил, без обаче да се отрича от корените си. Албумът на Ваня Пешева е вълнуващо, майсторски изпълнено пътешествие из различните музикални светове на трима композитори, а роялът, който тя е избрала за записа, е отличен със своя топъл, кръгъл звук".


Ваня Пешева ще представи музиката от албума "Три аспекта на емоции" на 11 юни в Зала 9 на НДК в рамките на Международния фестивал "Софийски музикални седмици", но слушателите на програма "Христо Ботев" ще получат шанса предварително да се запознаят с част от изпълненията по време на предаването "Музик мания".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илина Тодорова и Аделина Александрова

Диригентката Илина Тодорова: Да живеем в настоящия момент!

"Това, което съм научила от децата като урок е, че те не преживяват за миналото, не кроят някакви страхотни и специални планове за бъдещето – те се радват на настоящия момент и това е много ценно, особено в днешно време – казва дългогодишната ръководителка на "Радиодеца". – Ние все се опитваме да направим от децата си всестранно развити личности –..

публикувано на 01.06.24 в 12:05
Джудит Блегън в ролята на Адина и Лучано Павароти като Неморино в

Лучано Павароти в "Любовен еликсир" на Доницети

В съботната вечер (1 юни от 20 часа) ще съпреживеем емоциите на екзалтираната публика в МЕТ преди 50 години. Тогава, на 6рил се състоял спектакъл на "Любовен еликсир" от Гаетано Доницети. Погледите на всички са вперени в Лучано Павароти. Медиите го преследваха навсякъде, а той често изпреварваше поредната порция въпроси: "Най-важното за мен ли? Ами,..

публикувано на 01.06.24 в 08:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05

За песен час

Проектът "За песен час" по едноименната песен на Борис Тричков популяризира училищни песни, създадени през първата половина на 20 век от български композитори като Панайот Пипков, Емануил Манолов, Йосиф Чешмеджиев, Димитър Христов, Любомир Пипков, Светослав Обретенов, Филип Кутев и други. Проф. Александър Куюмджиев, създател и диригент на камерен..

публикувано на 31.05.24 в 08:10