Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сирия, каквато никога няма да видим – с Бойка Асиова

4
Маалюля, манастирът "Св. Текла". Първата християнска светица. В този район говорят на езика на Христос - Арамейски
Снимка: личен архив на Бойка Асиова

За онези, които слушат редовно "Покана за пътуване", книгата "Антология на миражите" не е никакъв мираж, ами непрестанен източник на идеи за пътешествия чрез разказите на авторите. С тях светът ви идва на крака. Дори онази част от него, която, уви, вече не съществува. С журналистката и писателка Бойка Асиова разговаряме за Сирия, такава, каквато я помни, а тя я е описала и в произведенията си.

Романът ѝ "Роден на Великден" получи наградата за художествена проза "Хр. Г. Данов" за 2021 година. В него също са вплетени впечатленията ѝ от Дамаск.

С Янушка Стойчева, съпругата на посланика в Дамаск
Асиова припомня за мирната, благоденстваща и изпълнена с исторически забележителности, Сирия отпреди войната. В интервюто тя споменава Маалюля, градче на около 60 км от Дамаск, вписано в културното световно наследство на ЮНЕСКО. Там се намира обителта "Света Текла", смятана за най-стария в света действащ християнски манастир. Неговата сграда се извисява до върховете на планината. Стръмни стълби водят до малка пещера. Според легендата в нея е отседнала Дева Мария, след като синът ѝ се възвисил в небесата. Между камъните извира вода, която монахини поднасят на посетителите.

Още за Сирия отпреди войната – чуйте в звуковия файл.


Снимки: личен архив на Бойка Асиова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15

Български рози цъфтят в замъка на княз Батенберг

Всички знаем кой е княз Александър фон Батенберг, първият владетел от Третото българско царство – роден във Верона германски принц, участник в руско-турската освободителна война, пожертвал титлата си в името нашето съединение. В палата Хайлигенберг недалеч от Франкфурт, където е израснал, има малка експозиция в памет на Сандро, както са го..

публикувано на 07.12.24 в 12:40