Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български музиканти говорят за творчеството на Йозеф Хайдн

Йозеф Хайдн, портрет от Томас Харди
Снимка: Wikimedia

Едно изискано преживяване с изкуството на виенската класика предлага на своите слушатели предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" във вторник, 14 юни от 19.30 часа. Предаването е посветено на Йозеф Хайдн, защото през 2022 г. музикалният свят чества 290 години от рождението на композитора.

Йозеф Хайдн е определян като основоположник на виенската класика не само поради това, че чисто хронологично той е най-ранният представител на тази величава епоха в музикалната история, но преди всичко заради характера и значимостта на творческото му наследство. През своя плодотворен житейски път Хайдн работи във всички познати по неговото време жанрове: 24 опери, 14 меси, 6 оратории и изключително много инструментална музика. Той е автор и на 104 номерирани симфонии. В областта на камерната музика основно място заемат струнните му квартети (над 80 на брой). Създава инструментални концерти за почти всички популярни в онази епоха инструменти и няколко десетки солови клавирни творби, сред които централно място заемат клавирните сонати. Музиката на Хайдн поставя началото на пътищата към създаването на нови жанрове и форми в изкуството, чертае нови хоризонти на развитие, към които по-късно ще се стремят Волфганг Амадеус Моцарт (с него Хайдн поддържа близко приятелство) и Лудвиг ван Бетовен (на когото Хайдн е учител и покровител във Виена).

Заслугата на Хайдн в развитието и утвърждаването на струнния квартет като форма на камерно музициране, която ще получи изключителен подем не само в творчеството на великите му съвременници Моцарт и Бетовен, но и на композиторите от следващите епохи, дава основание той да бъде наричан "баща на струнния квартет". А неговият принос в развитието на сонатно-симфоничния цикъл не само като форма, но и като музикално съдържание вдъхновява както съвременниците му, така и представителите на следващите генерации да го провъзгласят за "баща на виенската класическа симфония", независимо че хронологично Хайдн не е първият композитор, създавал произведения, наричани симфонии.

Зрелите творби на Хайдн извеждат до най-висша степен на съвършенство принципите на класическия музикален език, който при него представлява синтез от гъвкаво вплетени в музикалната тъкан структурни елементи, а това от своя страна създава усещане за ненарушимото единство между форма и съдържание. Това намира израз в произведенията на Хайдн във всички жанрове, в които той твори, но особено ярко то се проявява в инструменталната му музика. Затова в предаването някои от най-известните му опуси в тази сфера ще прозвучат в изпълнение на български и световни инструменталисти, а пътеводители в музикалния свят на Хайдн са изявени наши музиканти - изпълнители и педагози: доц. д-р Елена Дикова, д-р Стоимен Пеев, Теодора Атанасова и Светлана Анчева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05

Драмата на "Риголето" оживя на сцената на Старозагорската опера

В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..

обновено на 02.04.25 в 12:05