Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български музиканти говорят за творчеството на Йозеф Хайдн

Йозеф Хайдн, портрет от Томас Харди
Снимка: Wikimedia

Едно изискано преживяване с изкуството на виенската класика предлага на своите слушатели предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" във вторник, 14 юни от 19.30 часа. Предаването е посветено на Йозеф Хайдн, защото през 2022 г. музикалният свят чества 290 години от рождението на композитора.

Йозеф Хайдн е определян като основоположник на виенската класика не само поради това, че чисто хронологично той е най-ранният представител на тази величава епоха в музикалната история, но преди всичко заради характера и значимостта на творческото му наследство. През своя плодотворен житейски път Хайдн работи във всички познати по неговото време жанрове: 24 опери, 14 меси, 6 оратории и изключително много инструментална музика. Той е автор и на 104 номерирани симфонии. В областта на камерната музика основно място заемат струнните му квартети (над 80 на брой). Създава инструментални концерти за почти всички популярни в онази епоха инструменти и няколко десетки солови клавирни творби, сред които централно място заемат клавирните сонати. Музиката на Хайдн поставя началото на пътищата към създаването на нови жанрове и форми в изкуството, чертае нови хоризонти на развитие, към които по-късно ще се стремят Волфганг Амадеус Моцарт (с него Хайдн поддържа близко приятелство) и Лудвиг ван Бетовен (на когото Хайдн е учител и покровител във Виена).

Заслугата на Хайдн в развитието и утвърждаването на струнния квартет като форма на камерно музициране, която ще получи изключителен подем не само в творчеството на великите му съвременници Моцарт и Бетовен, но и на композиторите от следващите епохи, дава основание той да бъде наричан "баща на струнния квартет". А неговият принос в развитието на сонатно-симфоничния цикъл не само като форма, но и като музикално съдържание вдъхновява както съвременниците му, така и представителите на следващите генерации да го провъзгласят за "баща на виенската класическа симфония", независимо че хронологично Хайдн не е първият композитор, създавал произведения, наричани симфонии.

Зрелите творби на Хайдн извеждат до най-висша степен на съвършенство принципите на класическия музикален език, който при него представлява синтез от гъвкаво вплетени в музикалната тъкан структурни елементи, а това от своя страна създава усещане за ненарушимото единство между форма и съдържание. Това намира израз в произведенията на Хайдн във всички жанрове, в които той твори, но особено ярко то се проявява в инструменталната му музика. Затова в предаването някои от най-известните му опуси в тази сфера ще прозвучат в изпълнение на български и световни инструменталисти, а пътеводители в музикалния свят на Хайдн са изявени наши музиканти - изпълнители и педагози: доц. д-р Елена Дикова, д-р Стоимен Пеев, Теодора Атанасова и Светлана Анчева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хитовете на "Смоуки" в романтичната атмосфера на Античния театър

Среща на випуск 70 и.... някоя година. Да вадим носните кърпички, че има бая да си подсмърчаме с тези вирусоносители по отношение на... романтиката и усмивката. Всички онези "стари и златни" евъргрийни, изхранили диджейското братство в годините, когато пускаше от "Юпитери" и "Унитри". Подобни концерти са като срещи на съученици, поне три по..

публикувано на 24.06.24 в 11:29

Програма "Христо Ботев" излъчва директно от Варна откриването на ММФ "Варненско лято"

Две години преди честването на своя 100-годишен юбилей, Международния музикален фестивал "Варненско лято" открива поредното си издание с концерт, събрал в едно традиция и бъдеще! В програмата на 22 юни присъства музикалната емблема на фестивала Рапсодия "Вардар", премиера на нова творба, написана специално за фестивала – "Увертюра във форма на..

публикувано на 22.06.24 в 07:50
 Проф. д-р Боряна Ламбрева (вдясно) и Аделина Александрова

Пианистката Боряна Ламбрева: Най-важното нещо в изкуството е да му служим вярно

"Бях много добра изпълнителка, но прекарвах доста часове на пианото сама. В гимназията много свирех и може би по тази причина сега, когато се срещаме със съученици и те разказват забавни случи от онези години, се питам дали наистина съм завършила същото училище. Аз дори и на военно обучение не отидох с моя випуск, защото пак имах някакъв ангажимент и..

публикувано на 21.06.24 в 11:05

Японско турне с "Аларма Пънк Джаз" и heavenphetamine

В края на тази и началото на следващата седмица концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" ще представи с три концерта японското краут-рок/психеделик/пост-пънк дуо heavenphetamine за първи път в България. Градовете са Пловдив – в Bee Bop Café на 23 юни (в емблематичната вече поредица пловдивска на "Аларма" "Неделя..

публикувано на 19.06.24 в 21:44

Епохата Константин Илиев

Той е творец, чието присъствие на музикалния ни небосклон през втората половина на XX век е определяно като поява на метеор, като изключително явление, като епоха. И това признание идва не само от почитателите, приятелите и съмишлениците, но и от онези, които влизат в открита колизия с него, независимо дали тя е на естетическа или..

публикувано на 18.06.24 в 09:36