Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълкът в овча кожа или какво показва "другата гледна точка"

Доц. д-р Михаил Околийски
Снимка: Ани Петрова

Психологическата война е тази, която не може да изправи никого пред военен трибунал, но нанася непоправими щети. Защо? Какво означават специалните информационни операции и как те оставят траен отпечатък върху мозъка на потребителя и емоциите му? Кои са информационните инструменти, които поддържат режими? Кои са целевите групи, върху които се упражнява това въздействие? Как се манипулира значението на понятията? Как се предизвиква недоверие?

Разговор в предаването "Мрежата" с доц. д-р Михаил Околийски, специалист по психично здраве и експерт към СЗО.

Коя е войната, която не може да те изправи пред военен трибунал

"Смятам, че това е войната за човешкия ум. Това да манипулираш малкия човек е щетата, вероломното действие, което много рядко бива изправено пред съд, но нанася много големи поражения. В Библията е написано, че един от големите грехове е да се лъжат малките хора, а в България това е някакъв вид спорт от страна на много институции, включително и на медийните, които безкритично и без да има някакъв механизъм, който да ги възпре, разпространяват фалшиви новини и дезинформация. Наблюдаваме това от много години, но се прояви много явно по отношение на борбата с Covid 19 и сега с украинската криза. И под овчата кожа на представянето на другата гледна точка, на така наречения "плурализъм в медиите и в информационното пространство“, много се злоупотребява с истината, макар истината да е една и това трябва да е знайно, и срещу нея се представя алтернативна, хибридна истина, която бива представена като другата гледна точка. Ние от СЗО участваме в една коалиция, създадена от ЕК в България, за борба с дезинформацията и си партнираме и с други институции, и тези неща са доста добре разкрити и са представени теоретично как се сглобяват подобен тип фалшиви твърдения /…/ и как се заплаща за това. Това в много от страните е разкрито и се преследва.“

Нищо неподозиращи граждани – проводниците на пропагандата

"Има специалисти, които помагат как манипулативно и най-подвеждащо да бъдат представени определени тези и за съжаление те са въвлечени в подобен тип занаят, защото без помощта на опитни медийни експерти по психология не може така добре да се дръпнат тези струни, да кажем, на българската душа, които са свързани с историческия спомен за Русия и след това със социалистическата носталгия, така че да може максимално да се олекотят общите ни европейски тези и ценности и да се настани скепсисът./…/ Това касае, според мен, и националните медии, които безкритично публикуват интервюта с Путин или други диктатори от неговото обкръжение без никакъв контекст.“

Умелите пропагандатори и обектите на техните операции

"За тези послания има различни таргетни групи. От една страна, това е таргетната група на по-възрастните хора, които много добре помнят, че в съветския блок не е било толкова искрящо и блестящо, но те са били млади, кръвта им е кипяла, тогава са се запознавали със съпругите си, с момчета и момичета, и този спомен води до идеализиране на онова време. И по тази линия, според мен, се прави много, за да се обясни колко е било хубаво тогава и колко много е направено за България от страна на СИВ и на Съветския съюз. От другата страна – са младите хора, които по никакъв начин не получиха нужното образование в училище, за да разберат аспектите на тоталитарната държава./…/ Тези млади хора не знаят какво се е случвало в онези години и за тях звучи добре, че тогава е имало по-малко престъпления, което също е отхвърлено като теза, но продължава да се внушава, че животът е бил по-сигурен, по-спокоен, че образованието ни е било по-добро и че българските ученици са били най-умните в света, точно както съветските часовници са били най-бързите часовници в света. И така тези хора биват бавно, бавно манипулирани.“

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20