Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Кънчева се вдъхнови от безлюдния Слънчев бряг и го запечата в 60 фотоса в "Извън сезона"

Илияна Кънчева
Снимка: Ася Чанева

Визуалният артист Илияна Кънчева събра изгледи от Слънчев бряг, снимани в отсъствието на туристи. Курортът е изоставен и безлюден във фотокнигата ѝ "Извън сезона". Представянето на изданието беше само в един ден, придружено от видеоинсталация, на която се редуват фотоси и видеа от есента и пролетта в Слънчев бряг, а компютърно генериран глас изрежда отдавна забравени реклами за "най-добрия курорт в България" от 70-години на миналия век.

Книгата "Извън сезона" започва с текст. Ето част от него:

"Разхождам се по пустите улици, няма никой. Виждат се само остатъци от човешко присъствие, прилежно увити в стреч фолио и прибрани за следващия сезон. Кошчетата за боклук също са празни и гларусите не са заети с това да разпиляват кофички от сладолед наоколо, летят си спокойно над мен. Никакъв звук, освен от птиците и вятъра. Природата все още се чува някъде далеч, но почти не се вижда отвъд оградите, подстригана и сместена в тясна лента около басейна, под шезлонга. Отивам на плажа.

Пясъкът и водата все още замайват с блясъка и чистота си но временните постройки са агресивен плевел…

Един съсипан пейзаж, който необяснимо ме привлича и ме кара да се връщам при него винаги когато, когато остава оголен и сам – извън сезона."

Илияна Кънчева разказва за "Аларма":

"Попаднах случайно на Слънчев бряг извън сезона в края на октомври и бях силно провокирана от това което видях – пустинни пейзажи, призрачен град, няма никого, сам си със себе си. След това отидох още няколко пъти, веднъж и през пролетта, изследвах какъв е сезонът и всъщност той е много кратък – от началото на юни до края на септември, и след това моментално се случва това, което виждаме на снимките – няма преходен момент, всичко е много бързо.

Три месеца е оживено и след това веднага всичко опустява– изоставени са баровете, временните постройки. Вижда се само една машина за заравняване на пясъка, защото в началото на сезона издигат една пясъчна дюна, за да пази плажните заведения от вятъра."

Почти не се вижда морето на снимките в "Извън сезона", има го само на три снимки. Това е така, защото авторката е с гръб към него докато снима акцентите на човешкото отсъствие.


Илияна Кънчева завършва специалност "Сценография" в НАТФИЗ и магистратура "Дигитални изкуства" в Националната художествена академия. Работи в сферата на театъра и визуалните изкуства. Има три самостоятелни изложби и няколко общи в България и чужбина като една от тях беше "Образът не струва нищо", а 12 от фотосите включени в настоящата книга могат да се намерят като хавлиени кърпи

Илияна Кънчева спечели наградата "Икар" 2022 на Съюза на артистите в България за сценография на спектакъла "Галерия Стриндберг" по Аугуст Стриндберг с режисьор Крис Шарков на Театър "Азарян".

Проектът "Извън сезона" е реализиран с финансовата подкрепа на национален фонд "Култура" по програма "Творчески инициативи".

Снимки: Ася Чанева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41