Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краби е родното място на Чубака от "Междузвездни войни"

4
Пилешкият остров
Снимка: Иван Кръстев

"Всеки може да си намери причина да не пътува! А то не е никак трудно, страшно или скъпо! Въпрос на желание и мотивация е – само ти трябва посока!". Това е мотото на Иван Кръстев. Финансист по професия, пътешественик по дух, който излива впечатленията си в блога "Професия пътешественик". Той е и един от авторите в книгата "Антология на миражите", за която говорим често в "Покана за пътуване".

"Колумб е имал шанса да открие нови земи, а на най-храбрите от нас им е писано не само да ги обиколят, ами и да са предавали репортажи оттам. Приключенията променят съдбите ни. Неслучайно над три дузини от най-пламтящите пера, обходили целия глобус, се съгласиха да опишат най-прочутите забелижителности и чудеса на света" споделя в предговора на "Антология на миражите" съставителят, редактор и съавтор Милена Димитрова. Днес Иван Кръстев ще ни разкаже за мястото на Андаманско море, за което казват, че ако се проведе конкурс по красота между 76-те провинции на Тайланд, Краби ще завоюва първото място.

Залез в Краби
Там уважават и пазят природата си. Но това не им пречи да са гостоприемни към кинаджиите от Холивуд. Освен "Мъжът със златния пистолет" и "Плажът", в тропическите гори е сниман "Отмъщението на ситите" – епизод трети от "Междузвездни войни" и Краби се явява родното място на Чубака.

С Иван Кръстев се съгласихме, че провинция Краби на брега на Андаманско море далеч не е само екзотични острови. И на сушата има какво да се види. И да се изкачи. Със свирепа мускулна треска като последствие.

Мая Бей – плажът, където е сниман едноименният филм с Леонардо ди Каприо
Краби е тропическият рай без фотошоп. И не само. Там се гордеят и с най-древната цивилизация в тази част на света. Датирането на праисторически каменни оръжия, рисунки и скелети, открити в безбройните пещери, доказва, че тук са живели хора още отпреди 37 000 години.


Снимки: Иван Кръстев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22