През 2019 г. в онлайн изданието на в. “Труд“ е публикуван преводен материал от руската преса със заглавие "Педерастите в САЩ бият тревога“. Радослав Стоянов от БХК сезира Комисията за защита от дискриминация за този текст заради внушенията му спрямо хората с различна сексуална ориентация. Главният редактор на "Труд медия“ Петьо Блъсков обжалва решението на КЗД, но казусът стига до Административния съд, който се произнесе по случая преди седмица, с което се потвърждава решението на Комисията, а именно, че "публикуваният материал съдържа епитети с утвърдена негативна семантика, унижаващи достойнството на нехетеросексуалните хора ("педерастите", "содомити", "перверзници"), а така също и крайно негативни и оскърбителни стереотипи, представящи сексуалната им ориентация като болест, а обществената им дейност за повишаване на равноправието им – като агресивен натиск, като подмолна и неправомерна дейност".
Решението на съда не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
В "Мрежата" Радослав Стоянов коментира: "Медийната среда в последните години в голяма степен е отражение на българското общество. Нито може да се каже, че е отишла към по-добро, нито към по-лошо, а може да се каже, че крайностите са се увеличили, т.е. среднината е някак намаляла за сметка на крайното отрицателно и на крайното положително. Това важи генерално за обществото. Хората са заличили нюансите в позициите си било за ваксините, било за Украйна, било за други конфликти, било за партии, правителства и за политически разни въпроси, било за социални въпроси като равноправието на различни маргинализирани групи и медиите следват този дневен ред на обществото.
Има медии, които имат твърда редакционна политика, която е негативна, отрицателна, стигматизираща тези групи, представящи ги само в негативна светлина или пък в смешна, осмиваща ги светлина, и други медии, които са по-коректни и показват различни образи, дават глас на самите хора от маргинализираните групи да говорят за себе си, вместо някой друг да говори за тях. /…/
Това, което аз постигнах сега, за съжаление, е просто запълване на дупки. Сега запълних една дупка в град с много улици и с много дупки.“
Целия разговор можете да чуете в следващия звуков файл.
Снимка – Ирина Недева, БНР
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg