Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излекувай ме по телефона

Телемедицина е термин, който предполага да общуваме със своя лекуващ лекар, без да сме в една и съща стая

Снимка: Rawpixel

Цялата история и практика на съвременната медицина е изградена върху откриването на повтарящи се модели в обем данни. Откак Хипократ основава медицинската си школа в древна Гърция преди около 2500 години, наблюдението, експериментът и анализът на данни са неизменна част от битката за здравето ни.

А в уменията да разпознават модели, да класифицират и да прогнозират, алгоритмите са много добри.

Едва ли някога изкуственият интелект ще измести лекарите от професията им, но има редица области, в които комбинираните усилия на хора и алгоритми дават добри резултати.

Телемедицината, която най-общо включва всякакъв вид диагностика, лечение и превенция, при които лекар и пациент не са в една и съща стая - навлиза устремно и предлага богати възможности.


"Ако можете да направите снимка на нещо и да му сложите етикет, можете да създадете и алгоритъм за неговото откриване. И накрая най-вероятно ще разполагате с по-точна (и сигурно по-ранна) диагноза, каквато не е по възможностите на почти никой лекар", пише Хана Фрай в книгата си "Здравей свят! Как да бъдеш човек в епохата на компютрите."

Телемедицината, освен че би ни спестила часове чакане пред лекарски кабинет, е добра в проследяването на състоянието при хронично болни и е от помощ в места, лишени от медицинска грижа.

Разбира се, възникват и немалко етични въпроси  като например къде ще бъдат данните, които алгоритмите събират и обработват и кой ще има достъп до тях.

Отговори на тези и други важни въпроси търси събитието "Телефон, телемедицина, медицина… каква е разликата?". Повече за програмата чуйте от Петко Желязов от "Рацио".

"Телефон, телемедицина, медицина… каква е разликата?" е на 28 юли, четвъртък в "София тех парк", част от серия професионални събития на "Рацио" с вход свободен и предварителна регистрация.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05