Минералните бани в България, след няколко десетилетия на постепенно заглъхващи функции, днес отново са обект на обществени дебати, но и на конкуриращи се интереси. Голяма част от банските постройки – недвижими културни ценности – са в аварийно състояние, други са обект на драстични трансформации, чрез които губят функциите си, а трети и съвсем малка част, се възстановяват с минимални ресурси, които не гарантират успешната им работа в дългосрочен план. Междувременно водите на минералните извори стават все по-малко достъпни поради отстъпени права за експлоатацията им за периоди, често надвишаващи две десетилетия.
Тези процеси се приписват на продължителния Преход, на несигурната политическа и икономическа обстановка в страната, на ограничените средства, с които разполагат общините, на променящи се социални нагласи към обществените бани. Възможни ли са инициативи за опазване в подобни условия и как успяват да развият дейността си активистите в други страни?
Herculane Project стартира през 2017 година по инициатива на няколко студенти по архитектура с две основни цели – възстановяването на емблематичната баня "Нептун“ и оживяването на историческия център на балнеокурорта Бъйле Херкулане, намиращ се в Югозападна Румъния.
В работата си през изминалите пет години колективът разгръща мащабна кампания за популяризирането на културното наследство на балнеокурорта, набира средства за укрепването на баня "Нептун“, организира летни архитектурни училища за опазване на недвижими културни ценности, ангажира жителите на града и техните посетители в редица събития. През 2022 г. сградата на баня "Нептун" влиза в списъка на седемте най-застрашени обекта на културното наследство в Европа – инициатива, стартирана през 2013 г. от Europa Nostra, заедно с Института на Европейската инвестиционна банка и Съвета на Европейската банка за развитие.
Следващата цел на Herculane Project е провеждането на архитектурен конкурс, който да гарантира приноса на най-добрите специалисти във възстановяването на построената в края на 19-и век баня "Нептун“.
Оана Кирила – движеща сила зад Herculane project и основател на неправителствената организация Locus Association, която цели да популяризира културното, архитектурно, урбанистично и природно наследство на Румъния, разказва повече в "Аларма":
Чуйте звуковия файл.
Снимка – © Martin Neagoe, 2019
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg