Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ян Лишецки изследва нощта в последния си албум

Снимка: janlisiecki.com

Албумът "Нощна музика" се явява продължение на тематиката в дискографията на канадския пианист от полски произход, след като наскоро Лишецки записа и всички ноктюрни от Шопен. Издаден от Deutsche Grammmophon, това е архивен запис от концерт, състоял се във Вюрцбург през 2018 година. Екипът на "Музик мания"ще ви представи компактдиска на Ян Лишецки тази сряда (10 август) от 14 часа.

Ето какво споделя пианистът за концепцията на тази програма: "Неизбежно всеки от нас преживява нощта във всекидневния си живот. Но има толкова много различни страни на нощта; не означава задължително едно и също нещо – смятам, че това беше най-важният аспект на рецитала. Като музикант винаги има определени произведения, които искам да представя на публиката. Но как ще ги подредя, за да ангажират слушателите, е големият въпрос. В някакъв смисъл човек представя едно "завършено изкуство", защото не е важно само как ще изпълня произведенията, но и как отделните композиции се допълват. Създаването на рецитални програми е винаги интересна част от турнетата и аз прекарвам много време в мисъл как най-добре да ги подредя".

По време на предаването ще имате шанс да чуете интерпретацията на младия, но вече доста търсен пианист, на "Нощни пиеси" от Роберт Шуман, 12 Вариации в До мажор от Моцарт и "Гаспар на нощта" от Морис Равел.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фриц Вундерлих

Фриц Вундерлих – един от най-прелестните немски белкантови гласове

Роден е на 26.09.1930 година. Кариерата му започва през 1955 в оперния театър на Щутгарт – един от най-престижните по онова време в Германия. Ролята на Тамино във "Вълшебната флейта" от Моцарт изстрелва Фриц Вундерлих в звездна орбита. С нея се затваря кръгът от бляскави триумфи десетина години по-късно на фестивала в Единбург. Бе всепризнат..

публикувано на 27.09.25 в 08:10

Дзукеро празнува 70 години с 12 концерта

Иконата на италианския рок блус Дзукеро навършва 70 години днес. Той отбелязва това по свой начин – с поредица от 12 концерта на "Арена ди Верона" от 16 до 28 септември, включително и тази вечер, превръщайки древноримския амфитеатър в свой дом. Дзукеро е пословичен със свободния си дух, превъплътен в един от хитовете му – "Partigiano Reggiano"...

публикувано на 25.09.25 в 14:28

Китарата, свързана с разпадането на "Оейзис", може да бъде продадена за 500 000 паунда

Китарата, която Лиъм Галахър строши в нощта, когато "Оейзис" се разпаднаха в Париж, ще бъде продадена на търг през октомври, като се очаква сумата да достигне 500 000 паунда . Братята Галахър може и да са се помирили, за да се впуснат в рекордно световно турне, но един артефакт, който напомня за по-неспокойните моменти в отношенията им, е на път..

публикувано на 25.09.25 в 13:16

Музиката на Енио Мориконе и Нино Рота отново в София

Огромен интерес към музиката на Енио Мориконе и Нино Рота, в очакване на новия концерт с разширен репертоар Ennio Morricone & Nino Rota. Part II .   В зала 1 на НДК на  27 септември от 19.00 ч.  ще звучат вечните и любими  мелодии за всички поколения от филмите "Кръстникът“ , " Имало едно време в Америка“ , " Добрият, лошият и..

публикувано на 24.09.25 в 08:50
Проф. Иван Стоянов

Проф. Иван Стоянов: Много се радвам, когато студент Академията постигне по-добри резултати от мен самия

"Искам първо да поздравя всички новоприети студенти в Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" и да им пожелая успех. Ние преподавателите много разчитаме на младите колеги, тъй като в тях ние виждаме нашето бъдеще. Аз съм действащ музикант основно, макар че съм преподавател вече с над 20-годишна практика в Музикалната академия. Започнал..

публикувано на 24.09.25 в 08:15