Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Фани Цуракова: Пристрастяването и как да се справим с него

д-р Фани Цуракова
Снимка: Кирил Чобанов

Пристрастяването e непреодолимо желание към наркотик, тютюн или медикамент или дейностна (преяждане, пластични операции, хазарт или прекаляване със спорт) в резултат на физическа или емоционална зависимост. При различните пристрастености нивата на допамин варират и други невромедиатори на удоволствието в организма, и се подобрява настроението. С времето обаче те се връщат към първоначалните си стойности и дори спадат, което предизвиква симптоми на абстинентен синдром, отшумяващи при прием на нова доза от стимулатора.

"Всяка зависимост нарушава по-малко или повече поведението на човек. Не може да се каже коя зависимост е най-тежка, но тази, която е в дома ти, е най-тежка“, споделя в "За здравето“ д-р Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ".

Най-характерното в поведението на зависимата личност е невъзможността да упражнява контрол над своите импулси. Много често това състояние се отрича и проблемът се подценява. Такива защитни механизми затрудняват опитите да бъде направена реална преценка и да се получи помощ.

"Често в болницата идват пациенти, придържайки се към някакви норми за здравословен стил на хранене, стигат до тежки дефицити в организма си. Лошото е, че при повечето психични заболявания има дълъг период, в който те не попадат на лекар, и когато дойдат, чисто телесно процесът е доста напреднал“, казва д-р Фани Цуракова.

Психиатърът твърди, че всеки разумен пластичен хирург има око за болестното придържане към извършване на операции и много често те правят консултации с психиатри.

"Татуировките са грубо отношение към кожата. Това е вид мода, която в момента е белег за това, че ти принадлежиш към някаква група“, казва д-р Фани Цуракова.

Някои зависимости, например злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето, са физически вредни за организма. Всеки вреден навик, който се превръща в доминиращ фактор в живота на човек, реално се отразява тежко върху емоционалното състояние. Дори понякога представлява опасност за семейството и околните.

Според д-р Фани Цуракова България е на 8-о място в света по консумация на алкохол. Десетилетия наред този модел на алкохолна консумация се вижда явно и сериозно тежи на лечебните заведения. Най-характерното в поведението на зависимата личност е невъзможността да упражнява контрол над своите импулси. Много често това състояние се отрича и проблемът се подценява. Такива защитни механизми затрудняват опитите да бъде направена реална преценка и да се получи помощ.

Целия разговор с д-р Фани Цуракова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Кирил Чобанов, БНР
   
Д-р Фани Цуракова е завършила  Медицинска академия в София през 1980 година. Психиатър в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". Началник на диагностично-консултативен блок. Работи в областта на консултативната и лиезон психиатрия. Основни интереси към тревожните и депресивни разстройства, психичните разстройства в напреднала възраст. Дългогодишен редактор на Български психиатричен журнал "Рецептор". Член на Колегиум частна психиатрия, на Съюза на българските журналисти и на Съюза на българските писатели. Почетен председател на българския клон на Международната организация на писателите-лекари (UMEM).


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30