Пристрастяването e непреодолимо желание към наркотик, тютюн или медикамент или дейностна (преяждане, пластични операции, хазарт или прекаляване със спорт) в резултат на физическа или емоционална зависимост. При различните пристрастености нивата на допамин варират и други невромедиатори на удоволствието в организма, и се подобрява настроението. С времето обаче те се връщат към първоначалните си стойности и дори спадат, което предизвиква симптоми на абстинентен синдром, отшумяващи при прием на нова доза от стимулатора.
"Всяка зависимост нарушава по-малко или повече поведението на човек. Не може да се каже коя зависимост е най-тежка, но тази, която е в дома ти, е най-тежка“, споделя в "За здравето“ д-р Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ".
Най-характерното в поведението на зависимата личност е невъзможността да упражнява контрол над своите импулси. Много често това състояние се отрича и проблемът се подценява. Такива защитни механизми затрудняват опитите да бъде направена реална преценка и да се получи помощ.
"Често в болницата идват пациенти, придържайки се към някакви норми за здравословен стил на хранене, стигат до тежки дефицити в организма си. Лошото е, че при повечето психични заболявания има дълъг период, в който те не попадат на лекар, и когато дойдат, чисто телесно процесът е доста напреднал“, казва д-р Фани Цуракова.
Психиатърът твърди, че всеки разумен пластичен хирург има око за болестното придържане към извършване на операции и много често те правят консултации с психиатри.
"Татуировките са грубо отношение към кожата. Това е вид мода, която в момента е белег за това, че ти принадлежиш към някаква група“, казва д-р Фани Цуракова.
Някои зависимости, например злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето, са физически вредни за организма. Всеки вреден навик, който се превръща в доминиращ фактор в живота на човек, реално се отразява тежко върху емоционалното състояние. Дори понякога представлява опасност за семейството и околните.
Според д-р Фани Цуракова България е на 8-о място в света по консумация на алкохол. Десетилетия наред този модел на алкохолна консумация се вижда явно и сериозно тежи на лечебните заведения. Най-характерното в поведението на зависимата личност е невъзможността да упражнява контрол над своите импулси. Много често това състояние се отрича и проблемът се подценява. Такива защитни механизми затрудняват опитите да бъде направена реална преценка и да се получи помощ.
Целия разговор с д-р Фани Цуракова можете да чуете в звуковия файл.
Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg