Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За културното наследство на Унгария

20-и август – Национален празник на Унгария! Ден на хляба, държавността и първия унгарски крал Св. Ищван (Св. Стефан)

Сандра Мишкеди
Снимка: Божидар Любенов

По повод на Националния празник на Унгария 20-и август гост в предаването "Европейски паралели" е Сандра Мишкеди, директор на Институт "Лист" – Унгарски културен институт - София. Тя разказва как унгарците празнуват и как пазят своите традиции и културно наследство.

"В Унгария имаме три национални празника. Единият се пада на 15 март. Тогава отбелязваме революцията от 19-и век – 1848-1849 г. Другият национален празник се пада през октомври месец – 23 октомври – и тогава революцията, която беше през 1956 година. А днешният празник е по-различен. Най-вече защото се пада през лятото, когато хората, както и вие казвате, обичат да ходят на почивка. Но въпреки това, или може би и заради това, има много туристи и много хора, които могат да прекарат вечерта в Будапеща, когато се прави най-голямата заря през годината и всички очакват това с нетърпение. 


Целият ден е изпълнен с най-различни официални прояви, като например церемонията по встъпване в длъжност на младите офицери. А в двореца в Будапеща се организира и Празник на занаятите, който продължава няколко дни. И в този ден обявяват и тортата на страната! За тази година тортата е много особена – със сливи и унгарско вино!" Така госпожа Мишкеди представи някои от основните акценти от празничния ден. Сподели и с няколко думи, какво я свързва с България.

"Неслучайно знам български език – майка ми е българка. Аз съм родена и съм израснала в Унгария, в Будапеща. Но от майка ми съм научила езика, за което съм много благодарна, защото така ми се получиха нещата, че почти постоянно работя в областта на българо-унгарските взаимоотношения."


Сандра Мишкеди изрази и своето мнение за отношението на унгарското общество и на държавата към ролята на музея в днешни дни и на какво ниво е културният обмен между България и Унгария.

Програмата за интересни събития, организирани от Институт "Лист" – Унгарски културен институт - София, може да се проследи на официалната интернет страница на Института.

Снимки: Божидар Любенов, ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45