Във всяка национална музикална култура се раждат творчески личности с мисия. Немного на брой, но тяхната роля е да изтъкат от нишката на духа онази безценна материя, от която се създават колосални по същество пронизващи пространството, фино вибриращи музикални творения. Техните произведения принадлежат на световната музикална обител и на всички, които я населяват, но същевременно те са духовния белег, творческото присъствие в съвременността на една нация.
Композиторът Лазар Николов е една такава личност и мястото му в българската музика в тази нейна част, която принадлежи към съвременно мислещия свят е отдавна стабилно заето. Това става по мъчителния трънлив път не само на този, който създава изкуство с нов език и мислене, но и на творец, обречен да живее и се развива в атмосферата на пълен контрол на идеологическата машина над художественото мислене.
Още началните творчески стъпки разграничават рязко композитора Лазар Николов от прокламираната естетика на социалистическия реализъм, затова пък те съвпадат с най-острите и брутални опити да се наложат нейните норми, като се задуши всяка проява в друга посока. Не е възможно тези непонятни днес действия за осъждане и отхвърляне на творбите на един млад композитор и неговото публично порицаване през 50-те години на миналия век, да не оставят отпечатък за цял живот.
Със силата на творческия дух той продължава без колебание в избраната посока, като тази сила винаги е готова да се противопостави на абсурда, но точно там е и нейната болезнена уязвимост, да приеме отсъствието на логика и смисъл в насилието. Благодарение на един кръг предани на съвременното изкуство български музиканти, диригенти, изпълнители на камерна музика, голяма част от творбите на Лазар Николов имат своите запомнящи се премиери и звучат на не малко концерти, без да имат официалната поддръжка в такава степен, каквато са имали други негови колеги.
С качеството на своето творчество, в което влизат шест симфонии, ораторията "Прикования Прометей" по Есхил и операта "Чичовци" по Иван Вазов, два концерта за пиано и концерт за цигулка, много камерни произведения, между които три струнни квартета, девет сонати за пиано и за различни други инструменти, за разнообразни камерни ансамбли Лазар Николов се налага в композиторското съсловие, твърде многобройно и различно по състав в последните няколко десетилетия на 20 век, когато идеологическия натиск не е вече така открит и непримирим с друг начин на композиране и естетика. През 1984 г. получава Голямата награда на СБК и званието народен артист. След политическата промяна през 89-а година е избран и за председател на СБК. През цялото време преподава дисциплината "Четене на партитури" в Музикалната академия. Зад този не толкова богат на външни събития живот, които да го поставят сред най-значимите фигури на съвременното ни изкуство, композиторът Лазар Николов тихо и неотклонно тъче нишката на своето творчество, в което с духа си стига звездите.
В съботния празничен ден слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат възможността да чуят документален запис на една рядко изпълнявана творба от композитора Парашкев Хаджиев. Избрали сме изпълнение от 25 ноември 1969 г., когато солистите и оркестърът на Софийската опера са изпълнили операта "Майстори" под диригентската палка на маестро Атанас..
Либрето: Парашкев Хаджиев По драматичната пиеса на: Рачо Стоянов Световна премиера: 9 октомври 1966 г., Софийска опера Действащи лица и изпълнители: • Тихол, майстор резбар (тенор) • Найден, негов син, резбар (бас) • Милкана, жена на Найден (сопран) • Живко, майстор резбар (тенор) • Добри (баритон) • Кольо (тенор) • Генчо..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта си на българска земя по Гергьовден 2024 г. независимото (в пълния смисъл на думата) електро-индъстриъл-авнагард-рок дуо Putan Club повтаря Софияна светлата дата 24 май в тъмните подземия на..
"Единение" е авторски албум на Константин Кучев, братя Якъбови и сестри Апостолови, Ян Добрева, Васил Спасов - Sariel Orenda, Петър Йорданов - Бъни, Мартин Саийд Бейран, Силсила Махбуб, Халед Мераджудин, Нона Митева, Александър Лазаров, Мари Андонова, Асен Хайдутов, Анна Каралашева, Ердинч Милев. Авторите на албума споделят: "Музиката като..
На 25 и 29 май в град Бразилия, клавирното дуо ще осъществи два от ключовите проекти на състава – продължаващото турне с Клавирния концерт за четири ръце на Йоханес Брамс и аранжимент на Рихард Дюнсер на Клавирен квинтет, оп. 25, както и програма с преобладаващо българско присъствие. Посещението им е резултат на покана от Клаудио Коен, който се..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg