В Бахрейн камилата е почитана колкото кравата в Индия, че дори и повече. Защото без гърбатото животно не можеш да оцелееш в пустинята. Затова петстотинте галеници на шейх Мухамад ал Халифа с личната ферма на владетеля си живеят царски. Те нямат никакви задължения, освен да дефилират на националния празник на островната държава и да се представят достойно на конкурса "Мис Камила", освен ако не тренират за състезания.
Цената на ездитните животни, които печелят надбягванията, стига до космически висини в милиони долари. Затова в Royal Camel Farm можеш да ги погалиш, да им подадеш свежа трева, но не и да се качиш върху тях. А те толкова са свикнали с посетителите, че сякаш позират и все гледат да влязат в кадър.
Камилската ферма е създадена през 70-те години на ХХ век и тутакси печели популярност със симпатичните си обитатели и с факта, че може да бъде посетена напълно безплатно. Особено симпатични са бебетата и тийнейджърите, които любопитно се втурват към посетителите. Ако попаднеш на правилния гледач дори можеш да получиш двулитрова бутилка с биберон и да нахраниш някой гладен малчуган.
Най-често посещението на Royal Camel Farm е част от обиколните турове на столицата на Бахрейн – Манама, чиято цена от 150 долара може да ви се стори солена, но припомням, че това е една от държавите с най-висок стандарт в света и един местен динар е 5 лева.
Самостоятелното посещение е евтино и лесно – от централната гара тръгва автобус №13. Цената на билета е около 3 лева, ако не си се сдобил с дневна карта, при която пътуваш "на корем" за около 5 лева. След половин час си във фермата с дружелюбните камили, които чакат с нетърпение да се забавляват с двукраките гости.
Не по-малко завладяващо е друго зооприключение в Манама – Dolphin Resort. Както личи от името, в него главни действащи лица са усмихнатите бозайници, делфините. За радост на децата, те имат по четири представления дневно, всичките по вечерно време, заради неистовите жеги.
Делфиинариумът е разположен на крайбрежната алея Ал Фатих в парка "Марина Гардън". От 1998 година той забавлява на всяко шоу по 620 посетители от всички възрасти.
Изведнъж се появява малко тюленче, което жизнерадостно се хвърля да раздава мокри целувки с миризма на риба и да се гушка.
Делфините едва дочакват да се включат в шоуто с прескачане на обръчи, хвърляне на топки, гмуркане за предмети… Гвоздей на шоуто е плуването с любвеобилните бозайници, което се заплаща извън билета от 5 динара. Не по-малко са желаещите за снимка, която да предизвика завист в социалните мрежи.При личен разговор с мен треньорът сподели, че след като приключат, той остава да играе с делфините поне още час, защото имат нужда от забавления и движение и 45-минутните представления не им стигат.
Снимки: Магдалена ГиговаТретият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg