Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей - Димитровград – експозиция, събития, изложби…

Димитровград посрещна своя 75 годишен юбилей и 60 години от създаването на ХГ "Петко Чурчулиев"

10
Сградата на Исторически музей - Димитровград

На 2 септември Димитровград отпразнува своя 75 годишен юбилей – със специално лого и богата празнична програма, която предлага повече от седмица забавления на димитровградчани и гостите на града.

Първото, от поредицата празнични събития, беше изложението на ретро автомобили от социалистическия период – "Вартбург", "Москвич", "Жигули", "Волга" и други интересни модели от онова време. Голям интерес предизвика и временната експозиция "Духът на маслодайната роза" на Историческия музей на град Димитровград, представяща експонати, фотографии и документи, свързани с историята на производството на българското розово масло – гостуваща изложба от Регионалния исторически музей на гр. Казанлък.

Художествената галерия "Петко Чурчулиев" също зарадва посетителите с представянето на едни от най-известните творби на Владимир Димитров - Майстора, предоставени от Художествената галерия в гр. Кюстендил.

Емилия Стоева и Антоанета Станчева в студиото  на програма
По повод празника на Димитровград в предаването гостуваха Антоанета Станчева, директор на Историческия музей в гр. Димитровград, и Емилия Стоева, уредник в Художествената галерия "Петко Чурчулиев".

Историята на Димитровград е историята на мечтите, стремежите и надеждите, които потънаха някъде в мъглите на времето. Началото за основаването на съвременния Димитровград е поставено на 3-ти април 1947 г. , на заседание на Общинската управа на с. Раковски, когато е решено територията на няколко села – селото Раковски, съседното село Марийно и поселището при заводи и мини "Вулкан" – да бъде обявена за град под името Димитровград. А през пролетта на 1947 г. на държавно ниво е решено строителството да стане с участието на бригадири. И на 2-ри септември 1947 г. Министерският съвет издава Постановление № 3, с което официално се обявява създаването на град, под името Димитровград.


През 1957 г. в този град е създаден първият кинолюбителски клуб в България, а също и първият за страната любителски планетариум и астрономическа обсерватория – на 24 май 1962 г. Националните "Димитровградски дни на поезията", посветени на поета-символ на града Пеньо Пенев, се провеждат от 1970 г. на всеки две години, в началото на месец май.

Пред Дом-музей Пеньо Пенев
Сигурно все още малка част от историята на града е много популярна. Като сведенията, че съществуват писмени доказателства за това, че през тези земи през 1189 г. са преминали рицарите от ІІІ кръстоносен поход, предвождани от германския император Фридрих І Барбароса. Разказват се също и легенди за победните походи на цар Калоян, през 1202 г. в Тракия. Може би е важно да се знае, че в пещерата "Дядо Паньовата дупка" в местността Габера, са открити най-древните предмети на човешкия бит от времето на палеолита, за които се счита, че са от 40 хил. г. преди Новата ера.

Още подробности за историята и развитието на града са публикувани на официалната интернет страница на община Димитровград.


Снимки: Божидар Любенов, ИМ - Димитровград
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35
Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан , след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари. Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния..

публикувано на 01.06.24 в 09:40