"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 5 до 11 септември. Ето и някои от акцентите в предаването от 11 септември.
От 30 август до 3 септември в рамките на "Аполония" се проведе майсторски клас по актьорско майстворство и режисура. Лектор беше режисьорът Галин Стоев. Галин Стоев завършва Националната академия за театрално и филмово изкуство в София. Едно от неговите особено силни и определящи преживявания е срещата и приятелството му с Иван Вирипаев. През 2002 режисира първата пиеса на руския автор "Археология на сънуването", представена на Международния фестивал във Варна, по-късно "Кислород", а през 2005 създава и "Битие 2", представена на 61-ия фестивал в Авиньон, както на сцени в Европа и Канада. През 2018 Галин Стоев поема управлението на Градския театър в Тулуза. В понеделник режисьорът сподели свои размисли за дейността театър и съотношенията му с властта.
На 10-и септември в Пловдив бе открито 26-ото издание на международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът" и ще продължи до 21 септември. За него разказва Кръстьо Кръстев, директор на фестивала и директор на пловдивския театър "Николай Масалитинов", в "Артефир" в сряда.
На 8 септември в Гьоте-институт беше открита изложбата на Людмила Миланова със заглавие "Как да изчезнеш" . Младата художничката представя своето възприятие за естетическите конфликти, като изкуствено срещу естествено, статично срещу подвижното, нематериално срещу материално. Изложбата включва и кинетичен обект, който свързва дигиталния с физическия облак, както и фотографски изображения, а закриването ѝ ще бъде отбелязано с дискусия, която ще разгледа темата от философски, научен и артистичен ъгъл. Лайтмотивът на изложбата е "облакът", защото от една страна, той може да се разглежда като природен мотив, а от друга, може да е метафора за дигитално свързания свят и комплексните технически системи.
За пръв път стихове на Виктор Пасков излизат събрани в книгата със заглавие "Стихотворения". Съставят я Георги Господинов, Иван Ланджев и Захари Карабашлиев. Виктор Пасков познаваме като един от най-влиятелните белетристи в съвременната българска литература. Иван Ланджев говори за поезията му.
На осми септември светът се сбогува с една епоха. Почина най-дълго управлявалият монарх – британската Кралица Елизабет II. Тя бе на трона 70 години. Почитаме паметта ѝ с думите на англициста проф. Александър Шурбанов в откъс от интервю, което той е дал за БНР преди десет години по случай 60-ия, диамантен юбилей на Елизабет II като монарх.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg