Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 5-11 септември

Снимка: @stageatacrossroads

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 5 до 11 септември. Ето и някои от акцентите в предаването от 11 септември.

От 30 август до 3 септември в рамките на "Аполония" се проведе майсторски клас по актьорско майстворство и режисура. Лектор беше режисьорът Галин Стоев. Галин Стоев завършва Националната академия за театрално и филмово изкуство в София. Едно от неговите особено силни и определящи преживявания е срещата и приятелството му с Иван Вирипаев. През 2002 режисира първата пиеса на руския автор "Археология на сънуването", представена на Международния фестивал във Варна, по-късно "Кислород", а през 2005 създава и "Битие 2", представена на 61-ия фестивал в Авиньон, както на сцени в Европа и Канада. През 2018 Галин Стоев поема управлението на Градския театър в Тулуза. В понеделник режисьорът сподели свои размисли за дейността театър и съотношенията му с властта.

На 10-и септември в Пловдив бе открито 26-ото издание на международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът" и ще продължи до 21 септември. За него разказва Кръстьо Кръстев, директор на фестивала и директор на пловдивския театър "Николай Масалитинов", в "Артефир" в сряда.

На 8 септември в Гьоте-институт беше открита изложбата на Людмила Миланова със заглавие "Как да изчезнеш" . Младата художничката представя своето възприятие за естетическите конфликти, като изкуствено срещу естествено, статично срещу подвижното, нематериално срещу материално. Изложбата включва и кинетичен обект, който свързва дигиталния с физическия облак, както и фотографски изображения, а закриването ѝ ще бъде отбелязано с дискусия, която ще разгледа темата от философски, научен и артистичен ъгъл. Лайтмотивът на изложбата е "облакът", защото от една страна, той може да се разглежда като природен мотив, а от друга, може да е метафора за дигитално свързания свят и комплексните технически системи.

За пръв път стихове на Виктор Пасков излизат събрани в книгата със заглавие "Стихотворения". Съставят я Георги Господинов, Иван Ланджев и Захари Карабашлиев. Виктор Пасков познаваме като един от най-влиятелните белетристи в съвременната българска литература. Иван Ланджев говори за поезията му.

На осми септември светът се сбогува с една епоха. Почина най-дълго управлявалият монарх – британската Кралица Елизабет II. Тя бе на трона 70 години. Почитаме паметта ѝ с думите на англициста проф. Александър Шурбанов в откъс от интервю, което той е дал за БНР преди десет години по случай 60-ия, диамантен юбилей на Елизабет II като монарх.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50