Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е невронетипично дете

Снимка: Rawpixel

Невро-какво... Може би познавате някое дете, което "не може да седи мирно", постоянно се върти или рее поглед през прозореца, или пък разпознавате себе си като дете в подобно описание.

Образователната система лесно характеризира подобни деца като "проблемни, проклети, мързеливи или глупави". Истината е, че невронетипичните деца по-скоро имат проблем, отколкото съзнателно да искат да създават проблеми.

"Невродивергентни или невронетипични са децата с аутизъм, ADHD, дис-лексия, дис-графия, дис-праксия и други "дис"-начини на различно функциониране на мозъка. Не са "деца с увреждания", а деца и хора с различно устроени мозъци. Те имат затруднения в сферата на "изпълнителските умения", (executive function), които включват емоционална регулация, контрол на импулсивността, мотивацията, това да разделиш една задача на части и да ги изпълниш в определена последователност, организация, гъвкаво мислене и др.", пише д-р Бояна Петкова в своя статия, която породи оживени дебати.

Това не означава, че тези деца не могат да учат. Напротив. Голяма част от тях дори са много умни, но държавните образователни стандарти и стандартизираните тестове не могат нито да засекат, нито да развиват специфичната им интелигентност.

Какво можем да направим като родители? Нито наградите, нито наказанията дават ефект, защото не са мотивация.

"Трябва да намерим вътрешната му мотивация. Да потърсим какво движи детето, не детето, което искаме да имаме или очакваме да имаме, а именно детето, което имаме. Неговата вътрешна мотивация може да се различава от нашата представа. Но открием ли я и насърчим ли я, което в никакъв случай не е лесно и предполага сериозно посвещаване, ще подобрим връзката с детето и ще усетим свобода в общуването с него“, казва д-р Петкова и напомня онази често цитирана, невинаги добре разбрана мисъл на Халил Джубран, че "децата не са ваши деца, а копнежът на живота по самия живот".

Д-р Бояна Петкова е педиатър, завършила е медицина в Берлин. Активист в областта на майчиното и детско здравеопазване. Тя е лекарят, който успя да пребори държавната машина в името на това нейните колеги да не третират мъртвородените бебета като биологичен отпадък. Един от хората, които усилено работят за изграждане на работеща система за хоспис и палиативни грижи за деца.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Ела и ти" за достъпните природни кътчета и хората с увреждания

Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..

публикувано на 24.04.25 в 10:42

Радина Велчева от "Искам бебе": Надежда винаги има

Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..

публикувано на 23.04.25 в 17:05

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38