Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуство и наука се срещат във Варна в най-новото място за култура

13
Съвременна капсула на времето
Снимка: Ралица Герасимова

Един бивш склад за боеприпаси е най-новото пространство за култура и изкуства и любимо място на варненци и гостите на морската ни столица.

В края на лятото ReBonkers отвори вратите си за първото издание на "Резиденция за наука и изкуства" или Art & Science Varna vol.1. Тя се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – Варна и с финансовата подкрепа на Национален фонд култура и фонд Култура – община Варна.

Откриване на първото издание на
В „Резиденция за наука и изкуства“ участват артистите:
• Ярек Лустик (Полша)
• Нео Чънк (Корея, САЩ)
• Витали Янков (Украйна)
• Айша Арар (Израел, Палестина)
• Ивелина Иванова - Иви (България)
• Мария Налбантова (България)
• Хермано Норона (Испания)
• Патриша Карамазова (Чехия)

Всички те събраха идеи за своите арт проекти от посещенията си в музеите на Варна, а Славена Пекова и Петър Денчев ще се включат през октомври със своите проучвания.

Арт пространство ReBonkers
Ментори на артистите са културният антрополог Ралица Герасимова, популярният артист Антони Райжеков, който в момента работи в интердисциплинарната група за проучвания на Center for Human-Computer Interaction на Университета в Залцбург, както и философът проф. Бенджамин Голдберг – преподавател по история на науката в Университета в Южна Флорида, САЩ.

Артистите-резиденти заровиха по един символ от своите проекти в обща капсула на времето в двора на ReBonkers, а техните творби очакваме да видим в изложба на 28 октомври.

Артистичният директор на ReBonkers Ралица Герасимова разказва дългата история на арт пространство ReBonkers – от склад за боеприпаси по Османско време, през първия рок клуб след промените, същевременно това е най-старата запазена сграда във Варна и единствената в града със зелен (естествено затревен) покрив.

Мария Налбантова - градина от плевели в ReBonkers
От Ралица Герасимова разбираме и каква е ролята на ReBonkers за квартал "Барутен погреб", където се намира, какви са целите на Art & Science Varna vol.1 и как точно артистите ги осъществяват.

Ралица представя и изложбата на Антони Райжеков "До последна капка" – звукова инсталация – метафора на алчността, която можете да видите, чуете и преживеете до 25 септември единствено в ReBonkers.


Ивелина Иванова е позната на публиката като аниматор, нейният дебютен филм "Микрорайон" беше в показван на престижни международни фестивали за анимация, освен с анимация се занимава и с 3D мапинг за концерти експериментална музика, най-новият ѝ филм "Лична драма" разказва за извънземни. В "Резиденция за наука и изкуства" Ивелина се вдъхнови от боклуци на плажа и благодарение на това скоро някои от тях ще се превърнат в изкуство.

Чуйте повече от самата Ивелина:

Градина от плевели
Мария Налбантова е добре позната на аудиторията на програма "Христо Ботев"

Изкуството на младата художничка се обвърза с науката още с участието ѝ в колективната изложба "С – Въглерод" през 2019, където тя използва хербаризирани цветя, обличайки с тях найлонови торбички и така изрази тревогата си за бъдещето на човечеството.

Полагане на Съвременната капсула на времето
Мария отново се е вдъхновила от растения, но този път не от цветя, а от бурени и плевели, които е откъснала в Морската градина на Варна.

Какво ще прави с откъснатите бурени и плевели Мария Налбантова – чуйте от нея в звуковия файл:

Снимки: Ралица Герасимова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05