Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуство и наука се срещат във Варна в най-новото място за култура

13
Съвременна капсула на времето
Снимка: Ралица Герасимова

Един бивш склад за боеприпаси е най-новото пространство за култура и изкуства и любимо място на варненци и гостите на морската ни столица.

В края на лятото ReBonkers отвори вратите си за първото издание на "Резиденция за наука и изкуства" или Art & Science Varna vol.1. Тя се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – Варна и с финансовата подкрепа на Национален фонд култура и фонд Култура – община Варна.

Откриване на първото издание на
В „Резиденция за наука и изкуства“ участват артистите:
• Ярек Лустик (Полша)
• Нео Чънк (Корея, САЩ)
• Витали Янков (Украйна)
• Айша Арар (Израел, Палестина)
• Ивелина Иванова - Иви (България)
• Мария Налбантова (България)
• Хермано Норона (Испания)
• Патриша Карамазова (Чехия)

Всички те събраха идеи за своите арт проекти от посещенията си в музеите на Варна, а Славена Пекова и Петър Денчев ще се включат през октомври със своите проучвания.

Арт пространство ReBonkers
Ментори на артистите са културният антрополог Ралица Герасимова, популярният артист Антони Райжеков, който в момента работи в интердисциплинарната група за проучвания на Center for Human-Computer Interaction на Университета в Залцбург, както и философът проф. Бенджамин Голдберг – преподавател по история на науката в Университета в Южна Флорида, САЩ.

Артистите-резиденти заровиха по един символ от своите проекти в обща капсула на времето в двора на ReBonkers, а техните творби очакваме да видим в изложба на 28 октомври.

Артистичният директор на ReBonkers Ралица Герасимова разказва дългата история на арт пространство ReBonkers – от склад за боеприпаси по Османско време, през първия рок клуб след промените, същевременно това е най-старата запазена сграда във Варна и единствената в града със зелен (естествено затревен) покрив.

Мария Налбантова - градина от плевели в ReBonkers
От Ралица Герасимова разбираме и каква е ролята на ReBonkers за квартал "Барутен погреб", където се намира, какви са целите на Art & Science Varna vol.1 и как точно артистите ги осъществяват.

Ралица представя и изложбата на Антони Райжеков "До последна капка" – звукова инсталация – метафора на алчността, която можете да видите, чуете и преживеете до 25 септември единствено в ReBonkers.


Ивелина Иванова е позната на публиката като аниматор, нейният дебютен филм "Микрорайон" беше в показван на престижни международни фестивали за анимация, освен с анимация се занимава и с 3D мапинг за концерти експериментална музика, най-новият ѝ филм "Лична драма" разказва за извънземни. В "Резиденция за наука и изкуства" Ивелина се вдъхнови от боклуци на плажа и благодарение на това скоро някои от тях ще се превърнат в изкуство.

Чуйте повече от самата Ивелина:

Градина от плевели
Мария Налбантова е добре позната на аудиторията на програма "Христо Ботев"

Изкуството на младата художничка се обвърза с науката още с участието ѝ в колективната изложба "С – Въглерод" през 2019, където тя използва хербаризирани цветя, обличайки с тях найлонови торбички и така изрази тревогата си за бъдещето на човечеството.

Полагане на Съвременната капсула на времето
Мария отново се е вдъхновила от растения, но този път не от цветя, а от бурени и плевели, които е откъснала в Морската градина на Варна.

Какво ще прави с откъснатите бурени и плевели Мария Налбантова – чуйте от нея в звуковия файл:

Снимки: Ралица Герасимова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45