Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко е важна гаранцията за редакционна независимост

Петър Карабоев
Снимка: БНР

На 16 септември т.г. ЕК официално представи проекта на Закона за свобода на медиите (MFA). От тук нататък предстои неговото обсъждане със страните от ЕС и депутатите в Европейския парламент, преди тази регулация да стане реалност. Законът идва на фона на опасенията относно свободата на медиите в страни като България, Полша, Унгария и Словения. Тревогата на ЕС е свързана и с разпределението на държавна реклама в някои страни към проправителствени издания, което се превръща в инструмент, който влияе на медиите.

Какъв вид медийни услуги обхващат тези нови правила? Какъв инструмент биха били те за защита на журналистите и медиите? Как прилагането им ще помогне на гражданите да се ориентират в медийната среда? Ще се постигне ли успех в ограничаването на вътрешна политическа намеса и дали е възможно ограничаването на чуждестранната пропаганда и дезинформация?

Сред многото изисквания на предложените правила се откроява и това, че ограничаването на държавната намеса в обществените медии може да се постигне, ако страните от ЕС бъдат принудени да натоварят национален регулатор да гарантира, че бордът на обществените медии е назначен чрез прозрачна, открита и недискриминационна процедура. Както и че уволнението на членове на борда трябва да бъде обосновано и публично оповестено. Предложените правила също така изискват на обществените медии да се осигури стабилно адекватно финансиране, разпределено така, че да гарантира редакционната независимост.

Какво още коментира по темата в "Мрежата" Петър Карабоев, зам. главен редактор на "Дневник", можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30