Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За смисъла да предизвикаш мечтите си

Маргарита Левиева
Снимка: ФС на ПГ по транспорт - Сливница

Има жени, пленяващи с неизтощимата енергия, която излъчват. Маргарита Левиева е превърнала своя живот в доказателство за непобедимата сила на вдъхновението, вярата и ентусиазма. "Трябва да се работи" – казва тя, без да поставя условности. Трябва да се работи, но и да се дава най-доброто, на което е способен човек.

Започва работа на 19 години като библиотекар в Специализираната библиотека към Института по виното в гр. София. Попада в колектив от учени, изследователи, практици, които са амбицирани да научат най-младия сред тях на всичко, което знаят – от управлението на библиотеката до тайните на виното. Библиотеката омагьосва Маргарита и след кратко отклонение към мечтаната учителска професия тя отново се завръща сред книгите.

Човек трябва да бъде почтен, да живее почтено. Тогава мечтите имат смисъл и животът придобива необходимата плътност.

Днес, вече пенсионер, Маргарита сбъдва мечтата на своите младежки години, става учителка. Преподава български език и литература в Професионалната гимназия по транспорт в гр. Сливница. Говори за училището и своите ученици вдъхновено, както подобава на истински учител.

А между библиотеката и учителстването Маргарита Левиева е осъществила още много проекти. Редактор и издател е на специализирани списания в сферата на лозарство и винарството, председател е на Училищно настоятелство, дегустатор на вина и спиртни напитки, екскурзовод.

Най-важно е всеки да получи кураж, да бъде окуражен да следва мечтите си, казва тя, мислейки вероятно за своите ученици, но и за всички които имат несбъднати мечти.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08