Един от най-обичаните и уважавани български музиканти (не само от приятели, колеги и студенти, но и от меломаните и критиката) в началото на месец септември навърши 75 години. Присъствието му на българската и световната сцена отдавна се е превърнало в еталон за високо изпълнителско майсторство, тънък усет към художественото изграждане, познаване и дълбоко вникване в стилистиката на музикалното съдържание, богата ерудиция и фина чувствителност към динамиката на процесите в съвременната култура. Това съвсем не се ограничава само в сферата на музиката. Познанията му се простират и в изобразителното изкуство, литературата, историята и теорията.
Неговият инструмент е виолончелото. Този инструмент, чийто звук, според всеобщото признание, е най-близък до човешкия глас, при това във всичките му регистри, е неизменен житейски спътник вече седем десетилетия на героя, когото предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" ще представи на слушателите във вторник, 20 септември, от 19.30 часа. Това е изпълнителят, педагогът, но преди всичко човекът с голямо сърце – проф. Анатоли Кръстев.
Роден и израснал в семейство с дългогодишни музикални традиции в изпълнителското виолончелово изкуство, пътят на Анатоли Кръстев в музикалното обучение го отвежда най-напред във Френския колеж и Консерваторията на Тунис, където учи до 20-годишна възраст, а след това и в НМА "Проф. Панчо Владигеров". В неговата професионална кариера по един изключителен начин се съчетават многобройни концерти в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Африка, звукозаписна дейност и педагогическа практика, която продължава без прекъсване вече половин столетие в България и по света. За своите учители, сред които блестят имената на Гвидо Еврайт, Янош Щаркер, Андре Навара и Велко Карастоянов, както и за усвоения от тях опит и неговото прилагане в педагогическата дейност, Анатоли Кръстев споделя:
В своята активна концертна и звукозаписна дейност като солов и камерен изпълнител Анатоли Кръстев сътрудничи с редица български и световни изпълнители и композитори. За своето общуване и творческо партньорство с Анатоли Кръстев споделят цигуларят проф. Ангел Станков и композиторът Георги Арнаудов:
Като остава верен на родовата традиция, Анатоли Кръстев посвещава в голямото изкуство и своите деца: виолончелистите Калина и Атанас Кръстеви, с които основава и прочутото днес българско трио "Челисимо", като този забележителен семеен ансамбъл изнася редица концерти в България и чужбина.
А за приликите и разликите между родителя и учителя Анатоли Кръстев, както и за съвместната дейност с ансамбъл "Челисимо", мисли споделят дъщеря му Калина Кръстева-Тийкър, която живее и работи в Австралия и неговият син доц. д-р Атанас Кръстев, преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров".
По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg