Галерия "Синтезис", "Фотосинтезис" и Пловдивско фотографско средище представят изложбата T(h)races на Владимир Василев, едно от водещите имена в българската съвременна фотография, който живее във Франция от 2001 г.
T(h)races е дългосрочен проект, по който Владимир работи повече от 10 години. В него той отправя един едновременно личен и документален поглед към България, със смел глас, с тънка ирония, с живи цветове и с надежда. Не случайно заглавието е игра на думи с френските думи "thraces” (географско и историческо понятие за траки) и "traces" (следи). В тези спонтанни и понякога абсурдни портрети и ситуации, могат да бъдат открити следи от минало и настояще, от мечти и реалност, от гордост и отчаяние, от любов и омраза…
Изложбата T(h)races е показана за първи път в рамките на Международните фотографски срещи в Пловдив през 2019 г. В изложбата в галерия Синтезис са включени и допълнителни фотографии, заснети през последните три години.
Съпътстваща програма:
• 20 септември (вторник) – 18.00 ч. – Тур в изложбата с Владимир Василев
• 26 септември (понеделник) – 17.00 - 21.00 ч. – Библиотека "Фотосинтезис": Отворени врати – Фокус: История на българската фотография
• 29 септември (четвъртък) – 18.00 ч. – "Снимката е част от човека, който я е направил" - среща-разговор с Владимир Василев
• 24 октомври (понеделник) – 17.00 - 21.00 ч. – Библиотека "Фотосинтезис": Отворени врати – Фокус: Съвременна българска фотография
Владимир Василев е роден през 1977 г. в Стара Загора. Учи в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Работи като асистент-фотограф в студио "Къркеланов", участва в снимането на документални филми и различни предавания на "БТВ". През 2001 г. заминава за Франция, където прекарва осем години в очакване да получи легален статут. Работи като независим фотограф от 2009 г. и живее в град Брив ла Гаярд - Югозападна Франция.
Работата му е показвана в множество фотографски изложби и фестивали, като фестивала за млада европейска фотография "Circulation(s)" в Париж (2013), "Images Singulières" в Сет, Франция (2012, 2015, 2017), фестивала "Fotografico Europeo" в Милано (2019), "Meждународни фотографски срещи" в Пловдив (2010, 2017, 2019).
Печели наградата "Lens Culture Emerging Talent Awards" (2017), финалист е за престижната френска награда за фотография "Roger Pic" (2010, 2017). Номиниран е за наградата "Prix HSBC" (2018, 2020) в Париж и за наградата "New East Photo" на фондация Calvert 22 в Лондон (2016). Печели втора награда от "Gomma Photography Grant", Лондон, (2017, 2018). Hoсител е на специалната награда "Grand Prix de La Samaritaine" (2013) в Париж.
Владимир е част от проекта "La France vue d’ici" ("Франция погледната отвътре") иницииран от фестивала за документална фотография "ImageSingulières" и най-голямата френска независима медия "Mediapart", за който са поканени 24 фотографа, които документират Франция в продължение на пет години. В момента завършва четиригодишна фотографската резиденция по документирането на реставрацията на историческата сграда на универсалния магазин "La Samaritaine" в Париж, с художествен ръководител Кристиан Кожол.
Снимки: ФС на галерия "Синтезис"
Новото издание на най-предпочитаната книга за Хелоуин "Голяма книга на духовете" излиза в интригуващ том, който обединява таланта на норвежкия писател Том Егеланд - един от най-четените писатели днес и красивите цветни илюстрации на големия илюстратор на книги Мариус Ренберг. "Поглеждали ли сте всяка вечер преди лягане под леглото, за да сте..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени и представени в хронологичен ред от самия художник. Творбите на този артист рязко се отделят от съвременната художествена сцена – технически съвършени в многослойната си живописна техника – те..
Поет и градинар, Захари Захариев (1989-2024) напусна твърде рано този свят, но поне успя да види втората си книга "Дзен пиян" отпечатана това лято. Той е завършил философия в Софийския университет. Първата му стихосбирка се нарича "Наръчник за митологизиране на града", 2017. На представянето на 1 ноември в ТР "Сфумато" за "Дзен пиян" ще говорят..
Излезе дългоочакваното ново издание на сборника с пиеси на Йожен Йонеско " Носорог. Плешивата певица и други пиеси " в превод на Бояна Петрова. "Плешивата певица“, "Носорог“, "Столовете“, "Урокът“ и "Кралят умира“, събрани в настоящото издание, са без съмнение най-знаменитите и влиятелни пиеси на Йонеско – родоначалник на театъра на абсурда и негов..
Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg