Книгата на журналиста Анна Заркова "Свободни в словото" отразява 7 разследващи журналисти и техните истории. Ето какво споделя авторката за новата книга и за своя занаят в "Законът и Темида":
"Седнах да пиша тази книга от обич към моя занаят и с респект – към Асен Йорданов, Огнян Стефанов, Валя Ахчиева, Миролюба Бенатова, Генка Шекерова, Николай Стайков, Георги Тамбуев и много други журналисти. Седнах да пиша тази книга, като ми се искаше тя да се получи като едно веществено доказателство, че има журналисти, които не се предават.
Какви хора са тези, които избрах – те са забележителни водещи, репортери, редактори. Обаче най-забележителното в тях е това, което не са. Те не са някакви наемници, послушни в телевизии, сайтове и радиа. Не са някакви глашатаи, душеприказчици и метреси на тоя и на оня властник. Те правят интервюта, разследвания, а не реклами на министри и премиери. Критикуват, а не ругаят.
Разследващата журналистика е труден занаят. Разказите на героите в книгата разкриват от първо лице механизмите, чрез които цензурата в медиите се освобождава от неудобните автори на репортерски разследвания. Освобождават се от тях, когато не успяват да ги опитомят. От първо лице се разказва и как те, въпреки всичко, успяват да продължат. Даже някои с риск за живота си – да снимат филм, да пишат, да показват корумпираната власт, завладяната държава и даже купените медии с кривите им огледала.
Трудна работа е разследващата журналистика не само у нас. Но моите герои са майстори на суровото, непокорното писане и снимане, което е солта в професията на журналиста, без което тя е безвкусна. Имам предвид онова дивото, различното писане, с което имаш дързостта да крещиш. И после неведнъж плащаш за тая дързост с години.
Не мога да определя броя на купените медии в България, но със сигурност мога да кажа, че на медийния пазар прекалено често много медии предлагат един вид черен пиар, пакетиран като разследвания на известни журналисти. Тези разследвания представляват преразкази с картинки на оперативни разработки на тайните служби – наши и чужди.
Премиерата на книгата "Свободни в словото" е на 26 септември от 18.30 ч. в "Trick Taproom & Live Events"
Чуйте повече от звуковия файл.
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg