Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юбилеен сезон за Симфоничен оркестър - Сливен

Снимка: slivensymphonyorchestra.com

На сцената на зала "Сливен" на 30 септември от 18.30 под диригентската палка на Емил Табаков и с участието на Минчо Минчев и Людмил Ангелов ще бъде открит 90-ият сезон на Симфоничния оркестър в Сливен.

"Избрали сме програма, която да подхожда на достолепната история на нашия състав. Подготвили сме 18 събития, като за първи път заедно със симфоничните концерти реших да съчетая и друг тип музикални изяви като камерни и детски концерти, като по този начин ще успеем да обхванем цялата гама от различен тип публика. Събития за най-малките почитатели са под надслов "Музикални приказки – спектакли за деца и родители". Този проект е в сътрудничество с детска театрална студия "Хвърчащите хора", с ръководител Вяра Начева" – каза директорът на Симфоничния оркестър Кремена Оксенкруг.


Програмата на празничния за Сливенския симфоничен оркестър 90-ти сезон е изключително богата и разнообразна, като в нея участие ще вземат и лауреатите от международния конкурс за тенори "Гласът на Камен Чанев" и децата от проекта "Музиката вместо улицата" на Георги Калайджиев.

Цялата информация за всички прояви може да намерите на официалния сайт на оркестъра, както и в социалните мрежи.

Повече подробности може да чуете в интервюто, което даде за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев" директорът на оркестъра – Кремена Оксенкург.

Снимки: Симфоничния оркестър - Сливен
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристофър Хогууд

Дирижира Кристофър Хогууд

Кристофър Хогууд – един от пионерите изследователи на старинната музика и уважавани световни капацитети в областта на барока, диригент, музиковед, клавесинист и писател! В оперната вечер (13 септември от 20 часа)си спомняме за неговото диригентско майсторство с избрани откъси от оперите "Риналдо" на Георг Фридрих Хендел, "Орфей и Евридика или..

публикувано на 13.09.25 в 08:15

Маестро Любомир Денев – неизчерпаемото вдъхновение

На 12-и септември рожден ден празнува една бележита личност в българската съвременна музика – Любомир Денев – джаз пианист, композитор, диригент, аранжор, автор на текстове . Още от началото на 70-те години маестро Денев участва в изграждането на фундамента на българския джаз и съвременната оркестрова музика, върху който фундамент днес стъпват и..

публикувано на 12.09.25 в 19:31
Колаж: Цветан Цветанов

Кръсте Роджевски и Томика Рийд за първи път в България

Тази вечер, на 11 септември (четвъртък) , от 21.00 ч. зала "Сингълс" на НДКще бъде домакин на първия български концерт на един наистина специален дует, който пристига директно от Ню Йорк за два концерта – в София и Скопие. За първи път българската публика чу гласа на битолчанина Кръсте Роджевски (живеещ от 1997 г. в САЩ) през далечната 2007 г...

публикувано на 11.09.25 в 09:32

Музикалното лято във Варна продължава

Лятото във Варна продължава музикално. В "Нашият ден" на живо от Морската столица се включва Цветелина Начева , за да представи две сериозни събития – концерт от програмата на Международния музикален фестивал Варненско лято 2025 и началото на 43-ия Международен хоров конкурс "Проф. Георги Димитров". Концерт на скандинавския ансамбъл "1В1" ще..

публикувано на 11.09.25 в 09:02

Концерт от серията "Плевенчани от световната сцена" със солист Гергана Гергова

Плевенската филхармония ще представи концерт от поредицата "Плевенчани от световната сцена" със солист цигуларката Гергана Гергова. Тя е концертмайстор на Симфоничния оркестър в "Театро Реал" в Мадрид. Родена е в семейство на музиканти. Завършва музикалното училище "Панайот Пипков" в Плевен в класа на Благородна Танева. След това учи при проф. Минчо..

публикувано на 11.09.25 в 08:52