Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Арбитражен съд при БСК – предимствата на способите на извънсъдебното решаване на спорове

проф. Таня Йосифова и Анелия Торошанова ( от дясно наляво)
Снимка: БНР

Предаването "Законът и Темида" е специален гост на Българската стопанска камара. В международен план арбитражът е предпочитан начин за уреждане на спорове, категоричен е председателят на БСК Добри Митев.

Каква е дейността на съда при БСК, какви са предимствата на способите на извънсъдебното решаване на спорове, също и интересни казуси от практиката на съда. 

Арбитражният съд към Българската стопанска камара е създаден през 1991 г. като алтернатива на държавното съдопроизводство. Казусите, които се разглеждат, са от имуществен характер – спорове между бизнес партньори, малки, средни предприятия и големи компании. Има голяма практика, която може да бъде открита на сайта на Арбитражния съд към БСК, който редовно се актуализира с интересни решения. Арбитрите са лицето на Арбитражния съд. Достатъчен атестат за качество на арбитражните решения е, че няма отменено решение от Върховния касационен съд.

Проф. д-р Таня Йосифова, председател на АС при БСК, дългогодишен консултант на "Законът и Темида", разяснява:

"Новина от онзи ден е, че създадохме листа на международните арбитри, в която се включват много изявени български арбитри, като тенденцията е да включваме повече международни арбитри, които също ще допринесат за увеличаването на доверието в нашата институция. 

У нас е необходимо да се внесат изменения в законодателството и по този начин ще се разтоварят държавните съдилища – процесът ще е еднакво полезен както за държавното правораздаване, така и за стопанските субекти, които ще получат своевременно бързо решаване на спора при запазване, разбира се, на принципа за конфиденциалност и възможност те да продължат своите търговски взаимоотношения. 

Целта е бизнесът да предпочете арбитража, като един по-бърз, по-ефективен способ – така, както е по цял свят и в отделни сектори на икономиката, поради следните предимства:

Основните  предимствастраните избират арбитрите; страните избират процедурата на решаване на спора; бързина на производството; една инстанция; по-малко разходи; конфиденциален характер на процедурата; решението има същата сила както съдебното решение; подлежи на съдебен контрол от Върховния касационен съд; изпълняемост на българско арбитражно решение в чужбина и на чуждестранно арбитражно решение в България (България е страна по Нюйоркската конвенция за признаване и изпълнение на чуждестранни арбитражни решения)

Необходимост от валидна арбитражна клауза, за да се отнесе спора до арбитраж – Примерна арбитражна клауза – "Всички спорове, породени при изпълнението на настоящия договор ще се решават от Арбитражния съд при БСК."

Освен предварително включване на арбитражна клауза в договора възможно е и след възникване на спора страните да сключат договор, с който възлагат решаването на спора от Арбитражния съд при БСК.

Извън компетентността на арбитражния съд са спороветеза вещни права или владение върху недвижим имот; за издръжка, трудови спорове; публичноправни спорове и спорове, по които едната страна е потребител.

Какви методи на решаване на спорове предлагамеАрбитраж – страните възлагат решаването на спора от АС при БСК чрез арбитражна клауза преди или след възникване на спора. Решението на арбитража е задължително за тях. Всяка страна избира по един арбитър, а двамата – председател; Медиация – спорещите страни се подпомагат от трето лице-медиатор, за да достигнат до решение на спора."

Пълното интервю с проф. Таня Йосифова можете да чуете от звуковия файл.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътно-транспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40
Станислав Минчев

Иновативна платформа улеснява намирането на изгубени вещи у нас

Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..

публикувано на 07.02.25 в 09:48

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14