Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Морозов: Руското общество е атомизирано

Ден, след като станаха известни носителите на Нобеловата награда за мир, в "Мрежата" на програма "Христо Ботев", е разговарът с професор Константин Морозов, историк и дългогодишен активен член на общество "Мемориал", както и сътрудник на ликвидирания тази година от Путин "Международен Мемориал".

Руското общество "Мемориал" заедно с Алес Беляцки от Беларус, основател на движението "Весна", и украинският "Център за граждански свободи" са тазгодишните носители на Нобеловата награда за мир.

Как Коментира проф. Константин Морозов:

Грешките на Путин

"Той започна да прави грешки далеч преди 2022 година, дори не през 2014-а, а в началото на 2000 година. Той допусна, според мен, една много голяма стратегическа грешка. Вместо да въведе руското общество в 21-ви век и да го осъвремени, да направи промените в икономиката, в здравеопазването и във всички други сфери на живота, той заложи на имперските си амбиции. Всички останали грешки произтичат от тази най-голямата, стратегическа грешка. Той започна да потиска демократичните промени в обществото, заложи на репресиите, на липсата на свобода на словото, възраждането на имперската риторика. Също така той заложи на ксенофобията, на политическите репресии и към това ще прибавя 2008 година – грешката в Грузия, след това 2014-а и Крим, и така този процес не престава и до днес.“

Грешките на тази година

"Какво да коментирам? Като историк, мога да кажа, че сме свидетели на това, че управници в силно централизирани държави, като пример мога да дам управлението на Николай Втори, а след това на Съветския съюз, вървят срещу тенденциите в световната история и така стигат до катастрофални решения. През 21-ви век има тенденция за субектност по отношение на религията, на самоосъзнаването като етническа принадлежност, на свободите на самите хора. Ние не живеем нито в 18-и, нито в 19-и век, когато държавата налага поведението на хората и подчинението и потиска творческите им сили и креативност.“

Разделението на обществото

"Процесът на разделение на обществото започна много преди тази, така наречена "специална операция". Всяко общество по принцип е разделено, но в случая руското общество не е единно, руското общество е напълно атомизирано, тъй като излиза директно от Съветския съюз с неговите репресии, с потискане на солидарността, на политическите партии, на инициативата на хората… и всичко това внася дълбок разкол и така се създават множество групи по интереси. Другото, което наблюдаваме, е абсолютното несъгласие в парламента и всичко това още повече задълбочава атомизирането на руското общество. Всичко това води до разкол не само в обществото, но и вътре в семейството, сред близките, познатите. Аз мога да дам пример от собствения си живот, когато мои роднини, приятели от ученическите и студентските години, започват да повтарят пропагандата сякаш са наркотизирани от всички тези думи, които се изливат отвсякъде.“

На коя струна заигра пропагандата в Русия

"Заигра на струната за величието на Русия, на руската нация, на имперските амбиции, заигра на струната, че ако други държави проявяват насилие, за да защитят собствените си интереси, защо да не може да го прави и Русия. Те започнаха да правят аналогия с войната между САЩ и Виетнам навремето, с потискането от страна Великобритания на народите в Индия. В 21-ви век това е абсолютно немислимо. Немислимо е да влезеш с военни действия в съседна страна. Аз не бих казал, че това са две части на един и същи народ, но те имат много близки традиции. Не бих казал и това, че те са два братски народа. Това са народи, които се развиват успоредно един на друг и да нахлуеш там, за да осъществяваш някакви собствени амбиции, е изключително нередно. Беше забит клин, беше извършен разкол между народите и последствията ще бъдат дългосрочни. В този смисъл нашата организация "Мемориал" ще трябва да води изключително сериозна просветителска дейност, за да може да помогне на хората да започнат да се учат от уроците на историята. Това, което искам да кажа, е, че аз, като професор, като историк, който работи по тези въпроси вече 20 години, намерих възможност да се реализирам като просветител в "Мемориал" и тези репресии и заплахи на науката, които аз забелязвам, също се отразяват изключително зле върху обществото.“

Краят да бъде оптимистичен

"Макар всичко това, което се случва, да не всявам много голям оптимизъм, онова, което ме кара да мисля оптимистично, е, че в главите на хората вече се появява прозрение, че процесите на отказ от тези опасни идеологеми дават надежда да се преразгледа историята на руснаците. Онова, което искам да добавя, е, че Русия най-сетне трябва да отвори по-свободна и по-човечна страница в собствената си история. Много силно се надявам, че сътресенията в Русия, в Украйна и в Европа няма да са глобални и няма да доведат до онова, от което ние всички толкова много се страхуваме – ядрената война.“

Превод в ефир – Цветанка Накова.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 

Снимка – ЕПА/БГНЕС, ru.wikipedia.org

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лора Георгиева

Лора Георгиева: Институциите у нас или не си вършат работата, или я вършат по поръчка

Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..

публикувано на 26.01.25 в 09:15
Предаване от с. Перущица

Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото

В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...

публикувано на 26.01.25 в 09:10
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00