Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 468

Сага за Пенкови

Иво Хаджимишев и Емил Янев (от ляво надясно)
Снимка: Калина Станева

В епизод 468 "Трамвай по желание" представя на своята публика една от най-забележителните творчески фамилии в България: родът Пенкови, оставил незаличими дири в различни зони на българската култура.

За широката публика най-популярен е ст.н. с. к. т.н. инж. Джони Пенков, останал в паметта и сърцата на поколения българи с артистичните си импровизации и пародийното си участие в много родни филми. Също и като част от триото Джони, Джеки и Чарли, заедно с режисьора Георги Стоев и сценариста Христо Илиев.

Братът на Джони пък е Боян Пенков, солидно име в българската математика и теорията на вероятностите.

Но главен герой в "Сагата Пенкови", разказана за аудиторията на "Трамвай по желание", е знаменитият художник и театрал Иван Пенков, баща на Джони и Боян.

"Той е интелектуалец от Казанлък, който се е занимавал професионално с просветна дейност, с фотография, печатарство, театър. Майката на художника – Мария Пенкова, е първата българка, застанала на сцената на местното читалище, изпълнявайки женска роля”.

До невероятната история на фамилията стигаме благодарение на родолюбивите усилия на големия фотограф Иво Хаджимишев, организирал изложбата "Архив Гипсън V: Светлописците Пенкови". Фотоизложбата бе съпътствана от чудесно печатно издание, онагледяващо живописното, графично и фотографско наследство на Иван Пенков.

Снимка – Калина Станева
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15