Проф. Румен Генов, автор на статии и книги по теми от европейската, британската и американската история е гост на предаването "Европейски паралели". Проф. Генов завършва история и английски език в Софийския университет "Св. Климент Охридски", където получава докторска степен. Специализирал е в Питсбъргския, Джорджтаунския и Оксфордския университет. Дългогодишен преподавател е в СУ "Св. Климент Охридски", Националната художествена академия, Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград и Нов български университет.
Проф. Генов сподели своите впечатления от някои емблематични музеи в Европа и САЩ – Британският музей в Лондон; Музей и художествена галерия "Ашмолеан" в Оксфорд; Музеите на Ватикана в Рим и Италия; Музеят "Прадо" в Мадрид; Вашингтон – Музеят на американското изкуство "Смитсониън" – 19 музея, които са част от Института "Смитсониън" – най-големият музей, образователен и изследователски комплекс в света – и други. По негово мнение музеите са много важни културни центрове.
"И всъщност те са един обект на поклонение, на поклоннически туризъм, в културния смисъл на думата. Както например е направил патриархът на българската литература Иван Вазов в 1884 г., заедно с Михаил Маджаров. Те и двамата тогава са съвсем млади хора. Правят едно посещение в Италия – пътьом през Гърция минават, разбира се – Атина. И Вазов оставя една стихосбирка, един цикъл "Италия"– и тя е израз на това негово преклонение пред италианската култура, включително и тази, която е включена в музеите, налични по онова време. А пък цяла Италия е един огромен музей. Всеки културен човек смята за свое задължение, част от неговото формиране е да посещава такива музеи! И това не е чисто културен туризъм. Това е нещо повече, разбира се!"
Със своята гледна точка за ролята на музея в днешния ден към разговора се присъедини и Румен Дечев, познат на аудиторията като общественик, политолог и книгоиздател: "Музеите са едно място, където се събират артефакти от миналото на обществата. В този смисъл за тях се казва, че са място на паметта и те предоставят възможност хората да се запознаят с постиженията на цивилизацията. И от тази гледна точка те имат много важна възпитателна роля за формирането на човека, който трябва да осъзнае своето чувство за принадлежност към една страна и цивилизация. И основна насока на една държава трябва да бъде съхраняването на културното наследство."
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg