Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 469

Здравей, Фипо, прости многословието

Коста Биков, Емил Янев, Николай Гундеров (от ляво надясно)

В епизод 469 "Трамвай по желание" прави нов поклон пред необикновения талант на актьора Филип Трифонов.

Конкретен повод е решението на Столичния общински съвет да посвети на легендата късче от район "Лозенец". В София – до дома, в който живя Филип Трифонов – ще имаме площад, носещ неговото име. Пейка ще пази образа му в емблематичната роля от "Момчето си отива".

Aктьoрът e рoдeн нa 4 май 1947 г. Учи aктьoрcкo мaйcтoрcтвo във ВИТИЗ в клaca нa Aпocтoл Кaрaмитeв. Имa учacтиe в нaд 30 филмa, мeжду кoитo "Прeбрoявaнe нa дивитe зaйци", "Кaтo пeceн", "Гaрдeрoбът“, "Инcтрумeнт ли e гaйдaтa?", "Oркecтър бeз имe", "Лaвинa", "Зaбрaвeтe тoзи cлучaй", "Eшeлoнитe".

Фипо беше единственият актьор, който напусна Театър "София" заради несъгласие с репертоара му, и отиде да кара такси, а след това да работи в строителството в Германия.

Съосновател е на Естествен театър "Трифоноф & Гундеров". Трифонов и Гундеров създават собствени авторски произведения – "Западна Германия – отечество мое", "Тя", "Памид", "Фиаско", "Леки четива", "Завещанието на Марко Тотев", които сами интерпретират в театрални зали или обособени театрални пространства. Често спектаклите започват с лекция, която рефлектира основните принципи на авторската им линия, според която "Естественият театър е предназначен за естети, а изкуственият – за изкуствоведи“.

По тази причина, а и не само, споменът за Фипо възкресяват именно неговият естествен партньор Николай Гундеров и естественият му съмишленик кинорежисьорът Коста Биков.

Заглавието "Здравей, Фипо, прости многословието" е заимствано от фраза на Константин Павлов.

Снимка – Калина Станева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония" представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала ще..

публикувано на 24.07.25 в 10:04

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54