Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осиновяването: мярка за закрила

Снимка: @ksuds.plovdiv

Под знака на извънредните парламентарни избори живяхме последния месец. Дори войната, водена съвсем близо до нас, мина сякаш на заден план. И съвсем за кратко вниманието на обществото ни беше привлечено от поредното насилие срещу дете в Пловдив. Осиновено дете, постъпило с кома в болницата. Точно толкова кратко беше и времето, отделено за изоставеното в бургаска болница бебе № 999, наречено Антония. Но за екипа на "Познати и непознати" подобни явления са на постоянен фокус. Защото именно те са мерилото за Човечност на обществото ни. Човечност, която не е нито временна, нито предсрочна, а постоянна. Постоянна и в мирно, и в изборно време. 

И тъй като последният случай в Пловдив привлече вниманието върху осиновените деца и отношението на осиновителите върху тях, екипът избра да говорим за това.

Независимо от етнически произход или политически пристрастия, всички ние сме отговорни към общото си бъдеще. А в неговия център винаги са децата. За процедурата по осиновяване и контрола през следосиновителния период; за пробойните в прилагането на разписаните механизми и за възможността за разсиновяване – за всичко това разговаряме с Цвета Бахчеванджиева, гл. експерт в Дирекция "Дейности и мерки за закрила на детето" в АСП.

Колкото и да е добър един закон, важно е как той се прилага. Затова в разговора включваме и представителите на НПО. Има ли пробойни и къде са те в процедурата и в механизма за контрол през следосиновителния период; как могат да бъдат отстранени и какви възможности за превенция на случаите като този в Пловдив съществуват – отговаря ни Величка Дошева – психолог, председател на Българска асоциация осиновени и осиновители.

Важна част от разговора за осиновяването е и възможността едно осиновено дете да бъде разсиновено, каквато възможност е предвидена и дадена от закона. Активно ангажирани с темата са експертите от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в гр. Пловдив. Какви са причините да се стига до там и към какво трябва да е насочено вниманието на обществото – чуйте Неда Петрова, директор на Комплекса.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29