Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Многовековното село със звучното име Пищигово

7
Снимка: Валери Леков

Село Пищигово се намира на 12 километра от общинския си център Пазарджик, разположено е на половин километър от река Луда Яна и в него живеят повече от 900 човека.

Не се знае кога е възникнало селото, но в неговото землище са пръснати 17 тракийски надгробни могили, които показват, че то е било обитавано от траките.


Според турски документ от 1576 г. в Пищигово, което по това време се наричало Айгърлар, имало един едър овцевъд и той бил турчин. Името Айгърлар (Атовете) и народно предание говорят за връзка със село Конаре, чието население е отглеждало държавни коне. А пищиговци отглеждали айгъри (жребци). До 1925 г. между землищата на село Мало Конаре и Пищигово не е имало граница и землището на Мало Конаре в далечно минало се е простирало на север чак до село Черногорово и Алифаково, което пък е било заличено през 1888 г. поради изселване.

Латинка Мемедали, секретар на читалището
Освен сегашното си име Пищигово и предишното Айгърлар, селото е било наричано и Айгъркьой и Чифчикъс (Земеделка мома). Това ново име се обяснява с обстоятелството, че жените от селото се занимавали интензивно със земеделие, тъй като мъжете били повече ангажирани с коневърдство.


Но още преди Освобождението, селото се нарича с българско име - Пищигово. На гърба на една черковна книга в черквата на с. Черногорово била открита бележка от тогавашния свещеник, в която се поменава село Пищигово с дата 1867, август, 18 ден. В книгата на Стефан Захариев "Географико-историко-статистическо описание на Татар-Пазарджишката кааза" от 1870 година за Пищигово се казва - "Село в полето на половин час път от Доган (Мало Конаре) и на 2 3/4 часа от Пазарджик с 85 къщи и 320 жители българи земеделци и скотовъдци". Материалите за тази книга са били събрани до 1851 година, което означава, че по това време вече се е използвало името Пищигово.

Още за миналото и настоящето на селото и неговите жители ще научите в звуковия файл.

Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Краят на океана" – книга, която всеки трябва да прочете

След световния успех на романа "История на пчелите", норвежката писателка Мая Люнде продължава своето екологично писателско пътешествие с втората част от четирилогията си – "Краят на океана". Този нов роман е не просто художествена творба, а силно емоционален и въздействащ разказ за едно от най-острите предизвикателства на нашето време – глобалният..

обновено на 01.05.25 в 12:36

Музеят в Дряново представя непоказвани творби на Иван Койчев

В залата за временни изложби "Колю Фичето" на Исторически музей – Дряново, този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата "Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)" . Събитието, което ще започне в 17:30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на..

обновено на 01.05.25 в 09:30

Черният дроб: какво го уврежда и как да му помогнем

В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis  темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган. Според д-р Цонев черният дроб е..

обновено на 01.05.25 в 09:00

АГ отделението в Перник остава въпреки кадровия недостиг

В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..

обновено на 30.04.25 в 14:17
Диана Георгиева

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на Здравната каса

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...

публикувано на 30.04.25 в 11:45