Гласът на един от най-древните музикални инструменти, познат на човека, оживява в ефира на националната програма "Христо Ботев". В последния час на петъчната вечер на 21 октомври от 23 часа предаването "Български изпълнители" и поредицата "На гости на Софийската филхармония" предлага на слушателите истинско бутиково преживяване във все още малко познатия, но изключително красив свят на арфата, а наш пътеводител в него е арфистката на Софийската филхармония Весела Тричкова.
Получила музикално образование при две от най-изявените български арфистки: проф. Сузана Клинчарова и проф. Малина Христова, още като студентка в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Весела Тричкова печели конкурс за участие в сесиите на Международния младежки оркестър "Jeunesse Musicale" в Швеция и Германия. За своето участие в "Jeunesse Musicale" и творческите си преживявания и контакти там Весела Тричкова споделя:
От 2000 г. до момента Весела Тричкова е неизменна част от състава на Софийската филхармония. Има множество записи като солист на различни симфонични оркестри – Софийската филхармония, оркестъра на БНР, Македонската и Белградска филхармонии, Държавния оркестър на гр. Солун и редица други. Нейният репертоар обхваща всички стилове и епохи, а богатата й концертна дейност включва изяви както на наши, така и на множество международни сцени, сред които Лондон, Йерусалим, Париж, Москва, Сеул. Освен на соловата и оркестровата музика, Весела Тричкова се посвещава и на камерната музика. Тя е един от създателите на първия български арфов квартет, с който изнасят концерти в София, Созопол и Париж. Има и дългогодишни творчески контакти с Камерен ансамбъл "Софийски солисти", както и с едни от най-добрите български флейтисти – Кремена Ачева, Яна Михайлова, проф. Георги Спасов и други изявени инструменталисти.
Освен увлекателния разказ на Весела Тричкова за нейния творчески път и интересни факти около историята на нейния любим инструмент, в предаването звучат и нейни изпълнения като солов и камерен изпълнител.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg