Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята и експозициите на Историческия музей в Нова Загора

Генчо Димитров, директор на Историческия музей в Нова Загора
Снимка: Божидар Любенов

Под ръководството на историка и учител Петър Ангелов,през 1921 г. в град Нова Загора родолюбци и ентусиасти поставят началото на музейното дело, като създават Археологическо дружество „Загоре“. След много усилия и постоянство, проявено от обществеността, от 4 септември 1960 г.градът вече има свой музей, в специално построената за целта сграда.

В музейните фондове на ИМ-Нова Загора се съхраняват повече от 40 000 фондови единици– исторически документи и фотографии от периода на Възраждането, Новата и Най-нова история, етнографски и палеонтологически материали. Водещо място заемат нумизматичните и археологическите експонати.

През годините музеят провежда археологически разкопки на множество обекти в Новозагорска община. Вече са разкрити 66 обекта от късножелязната епоха и 74 – от римския период. Открити са много оригинални артефакти, като статуетки от мрамор на Зевс, Хера, Аполон, Асклепий, Херакъл и оброчни плочки на Тракийския конник (Херос). Археологическите находки определят района на Нова Загора като най-богат на селища, възниквали в различни периоди, обитавани в продължение на хилядолетия.

За историята на Историческия музей в Нова Загора и за неговите колекции и оригинални експонати, в предаването гостува Генчо Димитров, директор на музея.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35
Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан , след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари. Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния..

публикувано на 01.06.24 в 09:40