Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детската литература – как една история може да е поучителна, без да е назидателна

Каква детска литература от чуждестранни автори се издава на български език, кое е важното за превода и начина, по който изглеждат книгите, разказва в предаването издателят и преводач Манол Пейков.

Преди няколко години той открива за българската литературна сцена един от най-успешните тандеми в света на детската литература: писателката Джулия Доналдсън и илюстратора Аксел Шефлър. За преводач на някои от изданията Манол избира нашата поетеса Мария Донева.

Така зазвучават на български език едни от най-веселите и различни детски книги като "Грузулак", "Съчко", "Зог", "Суперчервей" и други.

Повече за тези литературни герои и как една история може да е поучителна, без да е назидателна, научете от Манол Пейков и Мария Донева.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Портретна снимка на Вазов

Иван Вазов – символ на българщината и съвест на нацията

На 22 септември отбелязахме 104 години от смъртта на Иван Вазов. Зад църквата "Св. София", на гроба му, беше отслужена традиционната панихида. Там се събраха почитатели и родственици, но и писатели, които пазят паметта за него. Сред тях – литературният историк и биограф Катя Зографова , автор на над 20 книги. В момента тя пише трета биография за рода..

публикувано на 25.09.25 в 11:15

Магдалена Питлак: За превода и за живота на българската литература в Полша

Магдалена Питлак , преводач от български на полски език, преподавател в Краковския университет, гостува в "Нашият ден". Питлак е превела на полски език книгите на Георги Господинов, романа "Възвишение" на Милен Русков, поезия на Димитър Кенаров и Мирела Иванова. Преводачката разказва за своя път към българския език и култура и за мястото на..

публикувано на 25.09.25 в 09:50

Дни на аржентинската култура в Пловдив

В Пловдив се провеждат Дни на аржентинската култура и изкуство, които ще продължат до 28 септември. Събитието представя четиридневна програма с изложби, концерти, литературни четения, танцови демонстрации и уроци по аржентинско танго и фолклорни танци. Участват артисти и музиканти от Аржентина и България, сред които Хорхе Погорелски, Ед Лопес,..

публикувано на 25.09.25 в 09:12

Националният природонаучен музей при БАН се включва в Европейската нощ на учените

В Нощта на учените, която ще се проведе на 26 септември, с богата програма се включва Националният природонаучен музей при БАН.  Началото е от 17:30 ч. с научно-популярна презентация "Додо – Първият".  Проф. Златозар Боев ще представи най-новия експонат в отдел "Гръбначни животни" на музея – 3D модел на птицата додо. За учените и..

публикувано на 25.09.25 в 08:55

Проф. Маргарита Младенова за премиерния спектакъл "Лицето на ближния" в "Сфумато"

"Лицето на ближния" е п ървата премиера за новия творчески сезон в Театралната работилница "Сфумато". Постановката е нова сценична версия на проф. Маргарита Младенова по романа "Идиот". Режисьорката направи спектакъл по прочутата творба на Фьодор Достоевски и през 2017 година. Заглавието на сегашната постановка препраща към известната мисъл на..

публикувано на 25.09.25 в 08:15