Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явните и скритите рискове при венозна болест

Проф. Кузман Гиров
Снимка: Кирил Чобанов

Основната тема в разговора със съдовия хирург проф. Кузман Гиров беше за явните и скритите рискове при венозна болест. Теоретичните аспекти и случаите от практиката се простираха от лечението на разширени вени, през появата на дълбока венозна недостатъчност до ролята на съдовете при болести от типа на Алцхаймер, деменция и атеросклероза.

В предаването дискутирахме и отговорността на съдовия хирург при сложни операции и лечението на следоперативни тромбозни състояния. В централна тема бе превърнат и въпросът кога и как да пием антиагреганти или антикоагуланти, защото хората масово се самолекуват с препарати за разреждане на кръвта.

В поредното издание на програмната линия "За здравето" началникът на Клиниката по съдова хирургия във ВМА проф. Кузман Гиров подчерта и огромната роля на семейните лекари в диагностицирането на съдовите болести и насочването на пациентите за лечение при специалист. Както и извършването на профилактични изследвания за състоянието на кръвоносните съдове и превенцията на тежки състояния. Отделено бе внимание и на т.нар. хранителни добавки, на ефективността им и необходимостта от допълнителна консултация при тяхната употреба.



Рубриката "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов посвети на Световния ден за борба с инсулта: причините, превенцията, първите реакции и схемите при лечението на тежкото заболяване.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27