Отиде си и октомври от тази година. Вече гледаме към края ѝ, макар да остават още два месеца. И като че ли забравихме бедствието, сполетяло трите села около Карлово. Животът в Каравелово, Богдан и Слатина бавно и постепенно се нормализира, но на прага на зимата още изпитания чакат пострадалите тук. Някои се питат ще им стигнат ли средствата за ремонт на къщите, а други се готвят да зимуват във фургони.
Екипът нa "Познати и непознати" посети и трите села и срещна различни хора. Първото село в което се спря беше Каравелово. То е скътано в северните склонове на Средна гора. Голямо и хубаво село е било. И пак ще стане някой ден, вярва екипът ни, защото видя как се трудят хората, за да нормализират живота си. Днес улиците са почистени така че по тях може да се минава и с автомобил; огромните камари пръст, пясък и стари дървета довлачени от пороя се извозват, но техниката не е достатъчна. Хората възстановяват къщите си и работа кипи навсякъде. Трудно се диша, обаче. Прахът от наносите е покрил всичко и реколтата дори в незасегнатите части на селото не става за нищо. Но хората не остават тези изпитания да ги сломят, а гледат напред. Посрещат журналистите с известно недоверие – заради глупостите изписани от жълтите медии. Така ни посрещнаха и нас в двора на кметството. Първоначалната им хладина и резервираност бързо се стопиха когато при нас слезе кметът на селото Славка Чолакова. Чуйте как потръгна срещата ни.
Двете ромски къщи се оказват най-близо до реката и са сред най-пострадалите.
От побелелия от прах покрив на първата къща при нас слезе млад мъж и набързо изтри праха от лицето си. После набързо поотупа доколкото можа побелялото си работно облекло и се представи.
Докато разговарях с Марин и се чудех на завидния му оптимизъм, че доброто непременно ще дойде, към нас се присъедини и съседът, на когото стихията е отнесла всичко от първия етаж на солидната му къща.
Заразителна е ведрата вяра на каравеловци, че всичко ще се оправи. А че дори и акордеон нов, макар и на старо купен, ще се намери. Същата вяра споделя и кметът Славка Червенкова. А вярата ѝ се крепи не само на вярата в доброто у хората – и местни, и доброволци, в но и в това, което вече е било.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg