Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика от Бърнстейн и звукова феерия с ударни инструменти

Любомир Денев-син
Снимка: личен архив

"Концерт за ударни инструменти" на Любомир Денев, както и премиера за България на "Симфония № 2" от Ленард Бърнстейн са произведения избрани да звучат в първия четвъртък на месец ноември в зала "България".

"Идеята дойде от Мартина Митева, която предложи да направим концерт по повод 70-годишния юбилей на моя баща Любомир Денев. Заради пандемията много концерти се отлагаха, но идеята се запази и се радвам, че една година по-късно може да направим изпълнение на неговия концерт за ударни инструменти и симфоничен оркестър, който е с трима солисти. Това са Калина Владовска, Мартина Митева и Мирослав Димов" – сподели Любомир Денев-син, който е диригент на събитието.


"Концертна музика за ударни и оркестър" от Любомир Денев е писана в Норвегия през 1986 година и е изпълнявана нееднократно. Премиерата на творбата е студиен запис реализиран в Националното радио осъществен под диригентството на композитора със солистите от ансамбъл "Полиритмия" Антонин Бржечка, Борис Динев и Асен Аврамов. Произведението е изпълнявано и в състав със солисти: Татяна Колева, Александър Цветков и Ерол Ракипов.

Творбата се състои от две части с различно повествование – първата е преобладаващо медитативна, а втората е театрална, с изобилие от диалози. За втората част на концерта на 3 ноември, Любомир Денев-син е избрал да представи на публиката Симфония № 2 от Ленард Бърнстейн озаглавена "Епоха на тревога" със соло пиано, партия поверена на Дино Имери.

Творбата е вдъхновена от забележителната едноименна поема ("Времето на тревогите: барокова еклога"; The Age of Anxiety: A Baroque Eclogue) на Уистън Хю Одън.Сюжетът на поемата и на симфонията започва с четирима самотни непознати – трима мъже и една жена, които се срещат във военен бар в Ню Йорк и прекарват вечерта в размишления върху човешкото битие. В стила на "барокова еклога" (пасторална поема в диалогова форма), героите говорят в дълги монолози, с малко разграничение между отделните гласове.

В среща по време на подготовката за концерта разговарях с Любомир Денев-син, Калина Владовска и Мартина Митева. Чуйте какво споделиха в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44