Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влез в играта на 5 ноември със Sofia Game Night

Игри в музея, из града, в галерии, читалища и клубове, кинопрожекции и турнири – Нощта на игрите е на 5 ноември на 55 локации в цяла България

От древността до днес най-бързият начин да опознаете другия, да проверите уменията и рефлексите си, да създадете общност и да се противопоставите на противника е играта. Независимо дали сме деца или сериозни възрастни, всички играем и харесваме покачването на адреналина, което идва с вдигането на залозите. Играта е една от най-бързоразвиващите се и усъвършенстващи човешки дейности. Днес голяма част от технологичните скокове идват именно от света на игрите. И ако някога сте били изкушени да опитате преживяване във виртуална реалност или пък изпитвате носталгия по добрите стари настолни игри – имате повод да посетите Sofia Game Night.

Четвъртото издание на Нощта на игрите е посветено на цялото разнообразие на игрите и приобщава цялата страна в преживяването. Събития има в Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Сливен, Велико Търново, Враца, Перник. Различни прояви ще има на над 55 места, като участват не само традиционни за любителите на гейминга локации, но и музеи, галерии, и читалища. Фестивалът разчита и на познавателния ефект на игрите, така че идва и с богата детска програма, както и със събития за хората, които подозират, че да създадеш игра може да е по-вълнуващо от това да я играеш и да се запознаеш с хората, който развиват гейминг индустрията у нас – една от най-привлекателните сфери за развитие и реализация.


Специално предизвикателство чрез игри от глухи към чуващи е организирано от партньорите на фестивала deaf.bg. В галерия Credo Bonum на 5-и ноември от 18.30 ч. можете да разберете повече за глухата общност у нас, да научите понятия и жестове от българския жестов език (БЖЕ) и да се запознаете с нови и интересни хора.

"Кинематограф" – най-голямата мрежа за късо кино – се включва в нощта с късометражни филми, изследващи важните теми, свързани с нахлуването на изкуствения интелект, пристрастяването и сливането на живота с виртуалната реалност. Не на последно място, игрите, поставяйки ни в активна роля, дават възможност да проверим настройките на личния си морален компас – как ще постъпим ние, озовавайки се в ролята на протагонисти и на какво сме готови в името на победата. Прожекциите започват от 18.00 часа в клуб The Steps с вход свободен.

Чуйте разговора с основателката на фестивала Хелиана Велинова, Юли Спасов – основателя на платформата за късо кино "Кинематограф", и с Девина Василева, режисьор на филма "На игра", който можете да видите на 5 ноември в рамките на Sofia Game Night.

Снимки: Sofia Game Night
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05