Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балканските войни – възторг, покруса, опит

„На нож“, картина на Ярослав Вешин
Снимка: Wikipedia

Тъкмо през тези дни и месеци, но преди 110 години, България е била обзета от воински ентусиазъм, направил голямо впечатление на чуждите кореспонденти и дипломати у нас. Балканската война предизвиква у довчерашната рая изблик на могъщи страсти, компенсиращи спомените за вековни унижения. Българската армия, в съюз със сръбските, гръцките и черногорските армии, воюва с Османската империя победоносно, осъществява въздушни и морски акции, превзема Одрин.

Защо страната ни не успява да съхрани плодовете на военните си победи, как спойката между довчерашните съюзници се превръща в недоверие, неприязън и нова война? Каква е ролята на великите сили и на цар Фердинанд?

За епичните събития от тези години в новата ни история разговаряме с историка от СУ, професор Веселин Янчев, с историка и писателя-документалист Стоян Тачев, току-що издал тома с документи и автентични разкази за Балканските войни – "С нами Бог", и с журналиста и политолога Румен Дечев.

Според Румен Дечев цар Фердинанд е служел повече на Австроунгарската империя, отколкото на България, а проф. Веселин Янчев не е съгласен с това и смята войната за важен национален опит и общо взето – за изпълнен национален дълг. Стоян Тачев пък подчертава героизма на войници и офицери и нуждата от пиетет към онези паметни години.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15