В това издание на "Джаз плюс" на 17 ноември от 30 минути след полунощ конкретен повод е току-що излезлият опус на френския композитор, пианист, радиоводещ и организатор на фестивали Андре Манукян. Албумът се казва на името на неговата баба по бащина линия Ануш, която, прогонена от дома си, изминава 1000 км пеш. Пътят ѝ минава и през България, гостоприемна за бежанците, без значение от произхода им. Манукян твърди, че до започване на работата по албума, арменските традиции, особено музикални, не са го вълнували. Но веднъж осмислени, те превръщат творбата му в нещо съвсем различно като подход и резултат в сравнение с досегашната му работа.
Немалко е мястото в албума на Милена Желязкова, потомка на арменци и македонци, живееща отдавна във Франция и горда с българския си произход. Квартетът ѝ "Балкане" носи допълнителния вокален емоционален заряд в композициите на Манукян, на някои от които Милена е съавтор.
Свой принос по темата дава и френският тромпетист от ливански произход Ибраим Маалуф. В последните 12 месеца, той разпери крилете на творческото си въображение от коледните песни (дядо му е бил свещеник), през документалното кино ("Reste un peu"), честването с бигбенд на круунърa от Френска Гвиана Анри Салвадор, до последния му електро-акустичен проект с експлицитни текстове "Capacity to Love".
Обръщаме внимание и на импровизаторските умения на аржентинския диджей и продуцент "Чанча виа сиркуито" (Педро Канале) в музикалното пътешествие през звуците на тропическите лесове и електро-кумбията "La estrella".
Финалът, макар и по тъжен повод, е по своему светъл като паметта на Гал Коста – един от най-запомнящите се гласове в боса-новата в кръстоските ѝ с джаза, която на 9 ноември отлетя в безкрая.
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg