В това издание на "Джаз плюс" на 17 ноември от 30 минути след полунощ конкретен повод е току-що излезлият опус на френския композитор, пианист, радиоводещ и организатор на фестивали Андре Манукян. Албумът се казва на името на неговата баба по бащина линия Ануш, която, прогонена от дома си, изминава 1000 км пеш. Пътят ѝ минава и през България, гостоприемна за бежанците, без значение от произхода им. Манукян твърди, че до започване на работата по албума, арменските традиции, особено музикални, не са го вълнували. Но веднъж осмислени, те превръщат творбата му в нещо съвсем различно като подход и резултат в сравнение с досегашната му работа.
Немалко е мястото в албума на Милена Желязкова, потомка на арменци и македонци, живееща отдавна във Франция и горда с българския си произход. Квартетът ѝ "Балкане" носи допълнителния вокален емоционален заряд в композициите на Манукян, на някои от които Милена е съавтор.
Свой принос по темата дава и френският тромпетист от ливански произход Ибраим Маалуф. В последните 12 месеца, той разпери крилете на творческото си въображение от коледните песни (дядо му е бил свещеник), през документалното кино ("Reste un peu"), честването с бигбенд на круунърa от Френска Гвиана Анри Салвадор, до последния му електро-акустичен проект с експлицитни текстове "Capacity to Love".
Обръщаме внимание и на импровизаторските умения на аржентинския диджей и продуцент "Чанча виа сиркуито" (Педро Канале) в музикалното пътешествие през звуците на тропическите лесове и електро-кумбията "La estrella".
Финалът, макар и по тъжен повод, е по своему светъл като паметта на Гал Коста – един от най-запомнящите се гласове в боса-новата в кръстоските ѝ с джаза, която на 9 ноември отлетя в безкрая.
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg