Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белите врани и черните овце

Паметник на Георги Марков
Снимка: БГНЕС

Вие издигате паметник на Георги Марков – пророкува Стефан Маринов преди над 40 години в писмо до Държавна сигурност. И позна.

Някои ги наричат дисиденти, или инакомислещи. Всъщност фигури като Стефан Маринов и Петър Манолов надскачат политическото и демонстрират по-висока степен на освободеност, повече валенции за свързване със свободата в простичкото ѝ разбиране като следване на собствени модели за живеене. Стефан Маринов – с досие от 1200 страници в ДС, дори е бил лявоскроен мислител. Физик, публицист, писател – той е въдворяван няколко пъти в психиатрия, защото не се е свенял да лази по нервите на властта с постоянни писма и несанкционирано поведение.

Петър Манолов пък е поет, който в някакъв момент от живота си избра да живее в колиба без ток и водопровод на Иракли, със семейството си, и там отгледа и сина си Манол – днес известен като художника Моно Петра.

За Стефан Маринов, за Петър Манолов, но и за хора като Георги Марков и Йосиф Бродски говорим с професор Миглена Николчина, литературен историк и снаха на Стефан Маринов, с писателя и публициста Димитър Бочев – приятел на Георги Марков и Стефан Маринов, и с Моно Петра, който разказва спомени за колибата и баща си, но и за творчеството като висша форма на свобода.

Миглена Николчина споделя мисли за Стефан Маринов и научните му занимания, и обръща внимание на нестандартната енергетика на физика, а Димитър Бочев припомня срещите си с Маринов като емигрант в Австрия, описва трудния му бит като коняр там, който в свободното си време организира научни конференции и се ползва с уважението на част от научния елит на континента.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивелина Пашова

Как се раждат положителните истории в училище

Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..

публикувано на 25.04.25 в 12:45
доц. Владимир Божилов

Ден на отворените врати организира Физическият факултет на СУ

На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..

публикувано на 25.04.25 в 11:05

Фондация "Ела и ти" за достъпните природни кътчета и хората с увреждания

Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..

публикувано на 24.04.25 в 10:42

Радина Велчева от "Искам бебе": Надежда винаги има

Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..

публикувано на 23.04.25 в 17:05

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39