Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диабетът – коварна болест или лечимо състояние?

Д-р Наталия Темелкова
Снимка: Кирил Чобанов

Въпросът съдържа и част от отговорите, които потърсихме заедно с д-р Наталия Темелкова в поредното издание "За здравето".

Опитният ендокринолог от Александровска болница подчерта, че "коварството" на диабета е в безсимптомното му протичане. Хората рядко обръщат внимание на различните индикации, не правят редовно изследвания, а в напреднала фаза болестта е по-трудна за овладяване и лечение. Акценти в разговора д-р Темелкова постави върху осезаемите признаци за наличие на повишена кръвна захар, на усложненията, причинени от Ковид пандемията. Изследванията, медикаментите и хранителните добавки също бяха предмет на дискусията в студиото. "Метаболитният синдром, начинът ни на живот, хранене, обездвижването и "дигитализацията" на обществото, също са огромен проблем" – подчерта д-р Н. Темелкова.

Разбира се, не подминахме проблемите, свързани с различните типове диабет, с болестта в детска и напреднала възраст, с терапевтичните подходи преди да се премине към инсулиново лечение. Сто години по-късно отбелязахме "раждането" на инсулина и неговото огромно значение в осигуряването на здраве и качество на живот на милионите пациенти по света.


В минутите на редактора, обособени в рубриката "Акценти от седмицата", Кирил Чобанов разговаря с диетолога и специалист по хранене доц. Светослав Ханджиев. Основните въпроси, свързани с храненето, калориите и различните диети, също бяха в съзвучие с основната тема.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45
Цвета Брестничка

Какво училище искаме за децата си

Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..

публикувано на 17.05.25 в 12:25
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22