Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенният форум на Рацио идва с интригуващи презентации и изложби, хвърлящи мост между науката и изкуството

Случвало ли ви се е като дете да се питате за какво са ни мухите? Тези досадни, малки създания, които ни будят, когато не искаме, трудни са за убиване и разнасят зарази. Всъщност, оказва се, ако ги нямаше мухите, "заразите щяха да са много повече, понеже те са много добри в откриването на сцени на престъпление, а природата е пълна със сцени на престъпление и е нужно някой да я отървава от труповете и да заличава уликите. Освен това, ако ги нямаше мухите, нямаше да имаме шоколад, защото нямаше да има кой да опрашва какаовото растение. Хората ценят пчелите заради меда, но ако трябва да са честни, мнозина предпочитат шоколада пред меда" – казва д-р Ерика Макалистър, която ще бъде един от гостите на Ratio Forum 2022 есен. През 2016 тя публикува първата си научнопопулярна книга – "The Secret Life of Flies", която получава международно признание и разкрива изненадващи факти за тези насекоми.

Д-р Ерика Макалистър
Освен нея на форума ще участват: д-р Стивън Голдфарб, който участва в експеримента ATLAS на ЦЕРН.
Д-р Максимилиян Гюнтер от Европейската космическа агенция ще говори за формирането на извънземен живот. Той ще разкаже и как катаклизмичните звездни изригвания може да се окажат ключов фактор за формирането на живота – или да го заличат завинаги.

Общото между лекторите-специалисти в толкова различни области, е, че са увлекателни и вдъхновени популяризатори на наука и съумяват да представят сложни и абстрактни теми от фундаменталната наука по достъпен и интригуващ начин.

Фокус на есенното издание на форума е и връзката на изкуството и науката. Посетителите ще могат да разгледат две тематични изложби на д-р Грег Дън, невроучен и визуален артист, и на Хю Търви, фотограф, който работи с рентгенови лъчи.

За повече за програмата на форума, разказва Петко Желязов:

А от краткия разговор с д-р Макалистър, ще се убедите, че има защо да погледнем с други очи на мухите, а също какво мисли тя – изявен учен-ентомолог, за перспективата да отглеждаме насекоми за храна и да разчитаме на тях като на източник на протеини и мазнини.

снимки: ФС на Рацио
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51