"Много хора се срамуват да кажат откъде им е произходът, още повече – да кажат, че са родени в село. Аз, напротив – не само се гордея с родното си място, но и винаги подчертавам, че съм роден в последната махала на селото – казва музикантът. – Нещо повече – първия ми диск, издаден от "Рива Саунд", нарекохме "Зебровица". За мен това е кармично място, там е хвърлена пъпната ми връв".
Ангел Добрев е роден на 1 януари 1957 година в село Ямна, Етрополе. Завършва Средното музикално училище в Котел със специалност гъдулка, а след това – Академията за музикално танцово и изобразително изкуство – Пловдив със специалност "Музикална педагогика". През 2000 година участва в майсторския клас по композиция на Паул Дитер и Божидар Спасов.От 1982 работи като артист-оркестрант в Оркестъра за народна музика при БНР, а от 2000 – и като хоноруван преподавател във Факултета по начална и предучилищна педагогика в СУ "Св. Климент Охридски".
Ангел Добрев е основател, композитор и участник в две групи – оркестър "Фолк" за автентичен фолклор и камерна формация "Етнос” за световна музика. Участва във фолклорни фестивали, семинари и етнопроекти в много страни от Европа. Има записани над 450 авторски произведения във фонда на Националното радио. Автор е на две книги по методика на преподаване свиренето на гъдулка, както и на сборник с 471 непубликувани досега автентични народни песни от Северна България, излязъл през 2021; а през месец декември предстои издаването на първия му роман – "Йона", който ще бъде представен на Панаира на книгата в Националния дворец на културата.
"Българското Национално радио винаги ще си остане онази медия, която ще се слуша и занапред – твърди Ангел Добрев. – Аз съм сигурен, че "София не е България" и в провинцията хората слушат повече Българско радио, отколкото другите медии. Може да има и елемент на пристрастност в това, което казвам, но знам от опит, че на село Радиото винаги звучи – независимо дали се слушат политически или музикални рубрики. Благодаря на Съдбата, че имах щастливата случайност да прекарам в БНР толкова много години и да се пенсионирам на едно място. Започнах работа тук през 1982 и се пенсионирах пак тук. Това е истинска благодат!"
За детството, за първата среща с гъдулката, за щастието да работиш това, което обичаш, и да можеш да предадеш любовта към фолклора на своите ученици, както и за много други неща разговаряхме с Ангел Добрев в студиото на "Предаване без име". Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg