Посветил се на това да докаже, че българският език е и винаги ще бъде език на киното, Драгомир Шолев не спира да създава стойностни провокации, които припомнят на зрителите, че родното ни седмо изкуство е част от техния интерес. Последната провокация на режисьора носи името "Рибена кост“ и разказва десет житейски истории, докато рисува сюжета на една обща съдба.
Плаж, море, слънце и приятен бриз те отнасят в мечти. Трудно нещо би могло да те накара да не чувстваш блаженство. Но точно като на кино, именно филмът измества фокуса от утопията към абсурдността на реалния живот, където човек може да се огледа в окото на умрял делфин, за да прозре безсилието на местната власт и съществуването на хората, пуснали се по течението. Делфинът е достигал брега мъртъв, а хората са потънали живи в бездната на държавната система. Концесионер посреща последствията, а всички огледали се в делфина, който всъщност не е риба, бавно, но сигурно доказват, че отдавна сме стигнали костта.
Един филм, десет истории, нужно чувство за хумор, социален коментар с мярка, добра актьорска игра, дори на тези, които са чиста форма натуршчици, вкусни и точни думи и заслужени зрители. Неслучайно "Рибена кост“ е удостоен с наградата на Съюза на българските филмови дейци за най-добър филм на фестивала "Златна роза“ 2021. Получи и наградата за операторско майсторство за работата на Ненад Бороевич.
Третият пълнометражен филм на Драго Шолев се базира на действителни събития и отново повдига въпросите за абсурдността на съвремието, подобно на "Подслон“ и "Прасето“. За да постигне това, режисьорът просто си представя хората, на които говори. Онзи единствен зрител, който е близък до него, разбира го и е готов да навлезе в дълбочината на историята. Силата на идентичността намира място в киното на Шолев, както и времето, което – независимо къде ни отвежда и за какво ни разказва – винаги ни среща с интерпретацията ни за нашето днес.
За всичко това и още много режисьорът и сценарист на "Рибена кост" Драгомир Шолев говори в часа на "Кино с думи“. Чуйте го в звуковия файл.
"Сънят на Аргонавта или другото плаване на Атанас Хранов" е изложба на Атанас Хранов. Експозицията представя писателят, поет и драматург Александър Секулов, който съвместно с Хранов създава поредица от колекции, чийто главен герой е художникът. Произведенията на художника са свързани с мита за Златното руно. Според Хранов Язон и аргонавтите са все..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на публиката. Серията "Кралиците" е колекция, в която се отразяват величие и мощ. Някои от картините са вдъхновени от реални жени в историята, а други са напълно въображаеми, създадени по образа на..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В стихотворенията се разкрива дълбокото вътрешно търсене на поета. Те представляват диалог с Бог и за автора са важна част от религиозната необходимост на човека. Бог за Чухов има не само религиозен смисъл, а..
Вече 17 години One Dance Festival е трибуна на съвременния танц от най-високо качество в България. Събитието представя смела, иновативна и разнообразна програма от техники, стилове и послания. За 5 години фестивалът копродуцира таланти от цял свят, чиито изпълнения бързо завладяват международни сцени, печелят награди и световно признание...
В рубриката „Културен код“ на предаването Terra Култура се запознаваме с изключителното наследство на физика акад. Иван Тодоров и с мисията на фондация „Тодоров“, която поддържа високо ниво на развитие в областта на математичната физика и математиката в България, както и в създаването на забележителни художествени литературни произведения на..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg